Czy mogę zaszczepić się na Covid 19 przy ZJD?

Witam. Choruję na zespół jelita drażliwego i od 5 lat przyjmuję na tę dolegliwość Duspatalin retard (2 tabletki dziennie). Poza tym nie biorę żadnych innych leków (nigdy nie przyjmowałam antykoncepcji). Mam 23 lata, mam prawidłowe BMI, jestem osobą niepalącą, jeśli to ważne. Moje pytanie brzmi - którą szczepionką powinnam się zaszczepić? Która jest najlepsza dla osoby chorującej na IBS? Czy IBS jest przeciwwskazaniem do szcz0epienia na COVID-19?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Dziękuję za przesłane pytanie. Zespół jelita drażliwego (ZJD, IBS), na który Pani cierpi, a także lek, który Pani przyjmuje, nie są przeciwwskazaniem do zaszczepienia się przeciwko covid-19. Opublikowano oficjalne wytyczne dla pacjentów, z których wynika, że nawet ciężkie, zapalne choroby jelit nie stanowią przeszkody w tym zakresie. Może się Pani z nimi zapoznać tutaj: https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-a-choroby-jelit-najnowsze-wytyczne.

Jak można przeczytać na oficjalnej stronie rządowej, przeciwwskazaniem do szczepienia przeciw COVID-19 jest reakcja anafilaktyczna po wcześniejszym podaniu takiej samej szczepionki oraz ciężka reakcja alergiczna na substancję czynną lub inny składnik preparatu. Przyjęcie szczepionki należy odłożyć także w przypadku ostrego przebiegu choroby zakaźnej z gorączką.

Na Pani pytanie o to, którą szczepionkę wybrać, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Obecnie dostępne w Polsce są preparaty 5 producentów, wytworzone w różnych technologiach. Wciąż badana i porównywana jest ich skuteczność w walce przeciwko COVID-19 (https://portal.abczdrowie.pl/ktora-szczepionka-najlepiej-chroni-przed-hospitalizacja-i-zgonem-mz-przedstawia-dane). Jeśli jest Pani młodą osobą bez obciążeń, to przy podejmowaniu decyzji warto kierować się przede wszystkim właśnie tym parametrem.

W razie jakichkolwiek wątpliwości zachęcam do rozmowy z lekarzem, który będzie przeprowadzał z Panią wywiad przed podaniem szczepionki.

Zachęcam Panią również do przeczytania artykułu na temat ZJD: https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego.

Pozdrawiam Panią serdecznie i życzę zdrowia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.