Czy warto wykonać badanie kału w tej sytuacji?
Witam, mam 37 lat i od co najmniej 15 lat mam problem z papkowatymi stolcami oraz okropnie cuchnącymi gazami. Byłem diagnozowany w 2011r, miałem sporo badań, w tym wykluczenie celiakii, gastroskopię, kolonoskopię, USG brzucha i ostatecznie powiedziano mi że to zespół jelita drażliwego. Przyjmowałem duspatalin, ale bez poprawy, espumisan również. Każdy z lekarzy od razu zakłada że to zespół jelita drażliwego i ponownie przepisuje te same leki pomimo że nie dają poprawy. Czy może to być coś innego? Zastanawiam się czy badanie kału może coś wnieść, ponieważ wykonano wiele badań, a żaden lekarz nie zlecił badania kału. Czy to badanie jest tak mało istotne?

MĘŻCZYZNA, 38 LAT 10 miesięcy temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witamy serdecznie,
badanie kału może być bardzo przydatne w diagnozowaniu różnych problemów związanych z układem pokarmowym, zwłaszcza gdy inne badania, takie jak kolonoskopia, gastroskopia, czy badania krwi, nie wykazują konkretnych dolegliwości. O ile zespół jelita drażliwego (IBS) jest często diagnozowany na podstawie objawów i wykluczenia innych stanów, badanie kału może pomóc w diagnozowaniu lub wykluczeniu problemów zdrowotnych, które mogą powodować podobne symptomy.
Powinien Pan wykonać pełne badanie kału z uwzględnieniem wykrycia ewentualnej obecności patogenów (wirusów, bakterii, pasożytów), oraz krwi utajonej. Oprócz tego może Pan przeprowadzić testy wykrywające tłuszcz w stolcu, które mogą wykluczyć problem z prawidłowym przyswajaniem składników odżywczych z pożywienia.
Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:
https://portal.abczdrowie.pl/badanie-ogolne-kalu