Badania krwi - erytrocyty

Erytrocyty to krwinki czerwone i są podstawowym składnik morfologiczny krwi. Pełnią ważną rolę w wymianie gazowej niezbędnej w naszym życiu. Ich ilość zależy od wieku i wielu innych czynników. Dowiedz się czy twoje wyniki są prawidłowe.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam serdecznie!

Dziękuję za to pytanie. Przy takich objawach – jeśli wyniki wszystkich badań są prawidłowe – to lekarze rzeczywiście najczęściej diagnozują tzw. zespół jelita drażliwego (ZJD, ang. IBS). W sytuacji, gdy w przewlekłym zespole różnorodnych symptomów ze strony układu pokarmowego nie stwierdza się nieprawidłowości w badaniach – jest to zaburzenie czynnościowe. Wyczerpujące informacje na temat ZJD, jego przyczyn i sposobów leczenia znajdzie Pan w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego.

Zanim zdecyduje się Pan na kolonoskopię i zanim zacznie Pan leczenie objawowe ZJD, warto zrobić dwie rzeczy. Po pierwsze – poszerzyć diagnostykę o testy na alergie i nietolerancje pokarmowe (zwłaszcza glutenu, laktozy), gdyż mogą one być przyczyną dolegliwości jelitowych. Na testy w kierunku alergii kieruje alergolog. Niestety, testy nietolerancji pokarmowych nie są refundowane przez NFZ (trzeba je wykonać prywatnie). Proszę zwrócić szczególną uwagę na samopoczucie po spożyciu nabiału, a zwłaszcza słodkiego mleka (tolerancja laktozy). Można też spróbować wykluczyć daną grupę produktów z jadłospisu np. na tydzień i obserwować, czy objawy mijają.

Po drugie, przyczyną Pana problemów może być dysbioza jelit, czyli zaburzenie równowagi flory bakteryjnej. Sugeruję, żeby włączył Pan do swojej diety dobrej jakości kiszonki lub probiotyki – na minimum kilka tygodni. Na regulację wypróżnień i stolec dobrze wpływają także babka jajowata i babka płesznik.

Po trzecie, jak sam Pan zauważa, dolegliwości ze strony układu pokarmowego mogą być spowodowane stresującym trybem życia. Zespół jelita drażliwego zaliczany jest do tzw. chorób psychosomatycznych. Dlatego podstawą leczenia powinna być zmiana diety (https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-w-zespole-jelita-drazliwego) oraz ogólnie – stylu życia na zdrowszy, a przede wszystkim – obniżenie poziomu napięcia psychicznego.

Więcej na ten temat może Pan przeczytać w naszych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-psychosomatyczne

https://portal.abczdrowie.pl/psychoneuroimmunologia

Pozdrawiam Pana serdecznie i życzę dużo zdrowia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty