Co robić z tymi objawami ze strony jelit?

Od kilku miesięcy cierpię na problemy z układem pokarmowym, lekarz właściwie bez żadnych badań (robione tylko usg i badania krwi oraz moczu) stwierdził zespół jelita drażliwego, przez miesiąc brałam Debretin ale brak poprawy, objawy takie jak wzdęcia, gazy, luźne stolce (nie biegunki), wypróżnienia rzadko i w dużych ilościach, uczucie zalegania w jelitach, okropne i głośne bulgotanie w brzuchu oraz przewlekłe bóle w dole brzucha, szczególnie nasilające się po zjedzeniu czegoś słodkiego lub wypiciu słodzonego owocowego soku lub spożyciu nabiału, laktozy, przy jedzeniu glutenu i pszenicy nie zauważyłam nasilenia objawów, wszystko stoi w miejscu tak właściwie a ja już czuje się bezradna, co to może być?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Domyślam się, że te wszystkie dolegliwości, przy poczuciu braku rzetelnej diagnozy, muszą być dla Pani dużym obciążeniem. Zespół jelita drażliwego (ZJD) diagnozuje się na podstawie wywiadu, gdy badaniach nie stwierdza się nieprawidłowości. Należy się jednak zastanowić, co może być jego przyczyną.

Jak sama Pani zauważa, niektóre grupy pokarmów nasilają dolegliwości ze strony jelit. Może to świadczyć o alergiach bądź nietolerancjach pokarmowych. O ile alergie dają objawy bezpośrednio po spożyciu danego pokarmu, to nietolerancje znacznie trudniej jest wykryć bez badań (reakcje organizmu są opóźnione). Dlatego też warto wykonać diagnostykę w tym kierunku (niestety, nie jest ona refundowana). Na podstawie Pani opisu można podejrzewać problem z trawieniem laktozy bądź kazeiny (nabiał) oraz fruktozy, czyli cukru zawartego w owocach, sokach. Należy też wykluczyć oczywiście celiakię, czyli alergię na gluten oraz jego nietolerancję.

Drugą z najczęstszych przyczyn dolegliwości jelitowych jest zachwianie równowagi flory bakteryjnej jelit, czyli tzw. dysbioza. W takiej sytuacji niezbędna jest długotrwała kuracja probiotykami, podczas której powinno się zmieniać przyjmowane preparaty (gdyż każdy zawiera inne szczepy). Osoby z ZJD odczuwają dużą poprawę stanu zdrowia, gdy regularnie przyjmują wysokiej jakości probiotyki w dużych dawkach.

Sądzę, że w Pani sytuacji należałoby udać się na konsultację do dobrego gastroenterologa. A także zwrócić się do dietetyka klinicznego, który pokieruje diagnostyką stanu jelit i ułoży specjalną dietę, jeśli potwierdzą się jakieś nietolerancje.

Proszę też pomyśleć o stylu życia, jaki Pani prowadzi oraz o swojej kondycji psychicznej. Czy doświadcza Pani przewlekłego stresu, niepokoju, lęku albo stanów depresyjnych? Są to ważne pytania, ponieważ dolegliwości ze strony układu pokarmowego mogą być ściśle związane ze stanem emocjonalnym, na przykład zespół jelita drażliwego uznawany jest obecnie za schorzenie psychosomatyczne.

Więcej informacji z tej tematyki znajdzie Pan w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego

https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-w-zespole-jelita-drazliwego

https://portal.abczdrowie.pl/dysbioza-jelitowa

https://portal.abczdrowie.pl/nietolerancja-pokarmowa-a-alergia-pokarmowa

Pozdrawiam Panią serdecznie i życzę powodzenia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.