Jak sobie radzić z tymi problemami jelitowymi?

Witam . Mam problem z jelitami. Ostatnie czasy bardzo czesto zatruwalem sie pokarmowo. Tzn Jadlem jedzenie ktore bylo nieswieze nie patrzac na date. Ostatnio jednak zlapalem rotawirusa. Bylem w szpitalu i w badanich wykazalo ze juz go nie ma. Pozniej jednak biegunki zostaly towarzyszylo temu bole brzucha biegunki byly wodniste z domieszka kalu. Czasami nawet wiekszosc wody. Zrobiono mi badania usg jamy brzusznej. Badanie to wykazalo stluszczenie watroby 3 stopnia gruczolaka na watrobie i torbiela na nerce. Pozniej zrobiona mi kolonskopie kolonskopia nic nie wykazala oprocz lekiego rumienia lekarz stwierdzil ze ro przez infekcje i nie jest to zapalenie jelit. Po tych badaniach jaki i rowniez morfologi ktora nic nie wykazala stwierdzo u mnie zespol jelita drazliwego i blady dietetyczne. Na dodatek choruje na nadcisnienie. To wszystko jeszce bardziej kumuluje stres ktorego nie moge opanowac cala dobie tzn rano wieczorem i w nocy . Caly czas jestem w napieciu i strachu. Boje sie i smuce. Zamykam sie w domu z zaslonietymi oknami i nie wychodze do ludzi. Na dodatek im bardziej sie stresuje to moj brzuch daje o sobie znac. Bulgotanie przelewanie i latanie do ubikacji. Co kolwiek zjem a jem w pospiechu i szybko to lece do toalety i mam biegunke. Boje sie o siebie . Nie umiem sobie radzic z tym jelitem. Bole w dolnej czescu plecow i bol po lwewj stronie podbrzusza trawaja niekiedy pol dnia. Lekarz rodzinny nic nie pomaga tylko wypisuje skierownia. Ostatnio dostalem skierwonie do gastrologa moze on cos pomoze bo nie daje rady. Prosze o pomoc jak radzic sobie z tymi jelitem i stresem ktory doprowadza mnie do ciezkiej depresji a powiem szczerze ten stres trwa juz z 25 lat.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Domyślam się, że jest Pan już zmęczony przewlekłymi dolegliwościami i bólem, które paraliżują Pana codzienne funkcjonowanie, rodzą stres i poczucie bezradności. W Pana sytuacji to całkowicie zrozumiałe, że martwi się Pan i niepokoi o swoje zdrowie.

Uważam, że do Pana problemów należy podejść równocześnie z dwóch stron – od strony somatycznej oraz psychologicznej. Sam Pan zresztą zauważa wzajemne oddziaływanie na siebie ciała i psychiki.

To dobra wiadomość, że kolonoskopia nie wykazała niczego niepokojącego. Jeśli w przeszłości wielokrotnie przechodził Pan zatrucia pokarmowe i zakażenia rotawiursem, a ponadto popełnia błędy dietetyczne, to mikrobiom Pańskich jelit na pewno zastał poważnie nadwyrężony i teraz wymaga odbudowy. Sugeruję dobrą i długotrwałą probiotykoterapię sprawdzonymi preparatami dedykowanym dla osób cierpiących na zespół jelita drażliwego i przewlekłe biegunki. Prawdopodobnie odczuje Pan znaczącą poprawę i zmniejszenie objawów. Więcej na ten temat może przeczytać w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/dysbioza-jelitowa.

Przy Pana historii zatruć nieświeżą żywnością warto wykonać dodatkowe badania w kierunku zakażenia bakterią Yersinia enterocolitica, a także pasożytami. Dobrze byłoby także wykluczyć alergie i nietolerancje pokarmowe (zwłaszcza na gluten i laktozę), które mogą nasilać objawy ze strony jelit (https://portal.abczdrowie.pl/nietolerancja-pokarmowa-a-alergia-pokarmowa).

W Pana złożonej sytuacji konieczna jest konsultacja u dobrego dietetyka klinicznego, który ułoży dietę pod zespół jelita drażliwego oraz stłuszczenie wątroby. Jeśli nie zmieni Pan złych nawyków żywieniowych i nie zadba o swoją kondycję psychiczną, to trudno będzie uzyskać trwałą poprawę samopoczucia.

Czytając Pana wypowiedź jestem przekonana, że potrzebuje Pan także fachowej pomocy psychologicznej, a być może i psychiatrycznej. Sam Pan zresztą wspomina o kilkunastoletnim okresie silnego stresu, lęku i objawach depresyjnych. W zespole jelita drażliwego czynniki emocjonalne są niezmiernie istotne – mogą wywoływać lub zaostrzać przebieg dolegliwości. ZJD, dawniej zwany „nerwicą jelit”, zalicza się obecnie do tzw. chorób psychosomatycznych. W tego typu przypadkach niezbędna jest zmiana stylu życia oraz psychoterapia (a czasem także leki przeciwlękowe i antydepresyjne).

Więcej informacji z tej tematyki znajdzie Pan w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego

https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-w-zespole-jelita-drazliwego

https://portal.abczdrowie.pl/ciagly-stres

https://portal.abczdrowie.pl/nerwica

https://portal.abczdrowie.pl/psychoneuroimmunologia

https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-psychosomatyczne

Trzymam kciuki za Pana powrót do zdrowia i pozdrawiam ciepło.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.