Co robić z tymi objawami u 24-latka?

Dzień dobry! Od kilku miesięcy zmagam się z pewnymi dolegliwościami - szczególnie dotyczącymi układu pokarmowego. Ogólne badania krwi oraz na cukier, tsh, b12, żelazo wyszły koło września w porządku. Mam też jednocześnie stwierdzone zaburzenia depresyjno-lękowe, jednak zastanawiam się czy pewne objawy nie występują niezależnie od tego problemu (stan psychiczny często jest już dobry, ale niektóre objawy trawienne nie koniecznie). Ewentualnie rozważałem jeszcze kontrolnie gastroskopię i badanie stolca. Z najbardziej dokuczliwych objawów mogę wymienić - zawroty i bóle głowy, nudności, czasem zaparcia, nieprzyjemny zapach stolca (czasami pojawiają się białe paski bądź plamki), wzmożona potliwość (nie cały czas), nieprzyjemny zapach z ust, zgaga i inne uczucia dyskomfortu i bólu w brzuchu, przejściowe bóle ramion (być może tutaj jest też kwestia postawy), sporadycznie szum w uszach, niekiedy ochłodzenie stóp i dłoni (chociaż akurat ten objaw ustępują i mogły być związane z nerwami. Proszę o sugestię czy warto zrobić jeszcze jakieś badania pod konkretnym kątem.
MĘŻCZYZNA, 24 LAT ponad rok temu

Dbaj o dietę w trakcie grypy

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam serdecznie!

Dziękuję, że Pan do nas napisał. Domyślam się, że taka liczba rozmaitych dolegliwości z pewnością jest bardzo męcząca – i dla ciała, i dla psychiki. Jak sam Pan zauważa, niełatwo będzie stwierdzić, które z nich mają podłoże czysto somatyczne, a które – emocjonalne (psychosomatyczne). W takich sytuacjach diagnoza polega zwykle na żmudnym procesie wykluczania poszczególnych chorób i zaburzeń.

W Pana przypadku najwięcej objawów dotyczy układu pokarmowego, dlatego diagnostykę zaczęłabym od konsultacji z gastrologiem/gastroenterologiem. Opisywane przez Pana objawy mogą sugerować tzw. zespół jelita drażliwego (ZJD), refluks żołądkowo-przełykowy, zaburzenia flory bakteryjnej jelit, obecność pasożytów czy nietolerancje pokarmowe. Na część badań po kątem ww. przyczyn skierować Pana może już lekarz rodzinny (np. USG jamy brzusznej, gastroskopia czy badania kału na pasożyty). Zespół jelita drażliwego stwierdza się z kolei na podstawie wywiadu, gdy zostaną wykluczone inne choroby.

Być może przynajmniej na część Pana dolegliwości pomocna będzie dobra i długotrwała probiotykoterapia, którą może Pan wdrożyć od zaraz, niezależnie od wyników diagnostyki. Oczywiście konieczna będzie także odpowiednia dieta, a nawet szerzej – zmiana stylu życia, ponieważ niewłaściwe nawyki oraz stres bardzo mocno odbijają się na pracy układu pokarmowego. Proponuję też, żeby zaczął Pan prowadzić dzienniczek obserwacji i notować, w jakich okolicznościach pojawiają się lub nasilają objawy (np. po jakimś stresie, po konkretnym pokarmie itp.).

Wyczerpujące informacje z tej tematyki znajdzie Pan w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/refluks-zoladkowo-przelykowy

https://portal.abczdrowie.pl/zgaga

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego

https://portal.abczdrowie.pl/probiotyki

https://portal.abczdrowie.pl/nerwica

https://portal.abczdrowie.pl/psychoneuroimmunologia

https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-psychosomatyczne

Proszę się nie poddawać w walce o swoje zdrowie i lepsze samopoczucie. Pozdrawiam serdecznie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty