Co robić z tym kłuciem w podbrzuszu?

Witam. Mam 31 lat i jak pamiętam od zawsze cierpialem na bóle brzucha(nadwrażliwość jelita cienkiego). Od około pół roku pobolewa/kłuje mnie w lewej dolnej części brzucha/podbrzusza. Ból może nie jest jakiś straszny ale niepokoi mnie fakt, że co raz częściej podczas wypróżniania się w moim stolcu jest krew... trochę się tego przestraszyłem. Ogólnie nie mam z tym problemu nie mam żadnych zaparć itp, a wypróżniam się myślę, że często ok 3 razy dziennie. Nie wiem co mam robić czy jakieś badania czy od razu udać się do gastrologa? Proszę o odpowiedzi za co z góry dziękuję.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Dolegliwości, o których Pan pisze mogą być oznaką wielu schorzeń ze strony układu pokarmowego.

Bóle w podbrzuszu z dominacją lewej strony, oraz obecność krwi w kale mogą świadczyć o pewnych problemach zdrowotnych.

Można by przypuszczać, że przyczyną Pana dolegliwości może być zespół jelita drażliwego lub choroba autoimmunologiczna Leśniowskiego-Crohna. Oczywiście schorzenia te należy poprzeć odpowiednią diagnostyką.

Objawy tych dwóch chorób czynnościowych są do siebie zbliżone, gdyż zostaje zaburzona prawidłowa praca jelit oraz oddawanie stolca.

Zespół jelita drażliwego wyróżnia się silnymi bólami w podbrzuszu, zlokalizowanymi głównie w lewym boku. Mogą wystąpić dodatkowo takie objawy jak: wymioty, wzdęcia, zaparcia, biegunki, zmiany w konsystencji stolca, a niekiedy obecność krwi przy wypróżnianiu.

Tą ostatnią dolegliwość można również zaobserwować przy chorobie Leśniowskiego-Crohna. Jest to przewlekła choroba na tle autoimmunologicznym, której towarzyszą: zapalenie jelit, wymioty, biegunki, osłabienie, utrata masy ciała, a także anemia.

Oba schorzenia są do siebie zbliżone, dlatego proponujemy konsultację z lekarzem gastrologiem, który zdecyduje o diagnostyce oraz ewentualnym leczeniu.

Pomocne mogą okazać się badania, takie jak: gastroskopia, kolonoskopia, USG jamy brzusznej, pełna morfologia, CRP, OB oraz poziom prób wątrobowych w surowicy krwi.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/krew-w-stolcu-objawy-przyczyny-badanie

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego

https://portal.abczdrowie.pl/choroba-lesniewskiego-crohna

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.