Z czego mogą wynikać takie nawracające bóle brzucha?

Dzień dobry, Od kilku miesięcy doskwierają mi nawracające bóle brzucha, najczęściej nie ustępujące po lekach rozkurczowych, dodatkowo zdarzały się biegunki/zaparcia, dość dużą ilość śluzu w stolcu. USG brzucha prawidłowe, wyszły jedynie niewielkie złogi na nerkach. Gastrolog zalecił zrobienie gastroskopii i kolonsokopii. Jestem już po pierwszym badaniu, wyszło niewielkie owrzodzenie (3mm) na odźwierniku, obok płaska nadżerka, test na Hp ujemny. Lekarz rodzinny przepisał mi Ulcamed (na 4 tygodnie) i Texibax (3 miesiące) i powiedział żeby się na razie wstrzymać z kolonoskopią do czasu wyleczenia żołądka. Moje pytanie brzmi czy to możliwe, że te dolegliwości były właśnie z powodu tego maleńskiego owrzodzenia/nadżerki i czy naprawdę nie ma potrzeby robić kolosnokopii? Mam już ustalony termin( za miesiąc), ale teraz nie wiem czy wyżej wymienione leki można zażywać przed kolonsokopią? Czy nie powinno się odstawiać IPP przed takim badaniem?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Bardzo dobrze, że wykonała już Pani pewną diagnostykę.

Na pewno warto zaufać lekarzowi i przyjmować wymienione leki, które mogą wpłynąć korzystnie na funkcjonowanie górnego odcinka przewodu pokarmowego. Samo stosowanie leków nie powinno mieć wpływu na wynik kolonoskopii.

Decydujący może okazać się wynik badania endoskopowego jelita grubego, jednak prawdopodobnie źródłem takich problemów zdrowotnych mogą być choroby zapalne jelit, w tym zespół jelita drażliwego, czy choroba Leśniowskiego – Crohna. Mogłoby na to wskazywać występowanie naprzemiennych biegunek wraz z zaparciami, a także obecność śluzu w kale.

Dodatkowo mogła wystąpić u Pani nietolerancja na gluten, powodując wymienione dolegliwości.

W razie wszelkich wątpliwości zalecamy Pani stacjonarną konsultację z lekarzem gastrologiem, który po wykonaniu całej diagnostyki będzie mógł postawić właściwą diagnozę oraz rozpocząć leczenie.

Życzymy Pani lepszego samopoczucia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-zespolu-jelita-drazliwego-znasz-je-wszystkie https://portal.abczdrowie.pl/choroba-lesniewskiego-crohna

https://portal.abczdrowie.pl/stany-zapalne-jelit

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.