Czy do diagnozy choroby Crohna wystarczy gastroskopia i kolonoskopia?

Mam pytanie odnośnie diagnozy choroby Crohna czy sama kolonoskopia i gastroskopia wystarczy do diagnozy. Jeszcze nadmieniam, że z kolonoskopii wyszło mi, że mam małe przewlekłe zapalenie jelita grubego oraz nadżerka, szplikowate owrzodzenie a także obrzęk jelita cienkiego. Proszę o odpowiedzi

Redakcja abcZdrowie

Witam,

w czasie diagnozowania choroby Leśniowskiego-Crohna wykorzystuje się szereg badań. Niemniej jednak badanie endoskopowe (takie jak gastroskopia czy kolonoskopia) jest jednym z istotniejszych.

W zależności od lokalizacji, w której podejrzewa się rozwój choroby, gastroskopię wykonuje się w przypadku choroby dotyczącej żołądka, przełyku bądź dwunastnicy, natomiast kolonoskopię przy podejrzeniu choroby, która obejmuje jelito grube lub końcowy odcinek jelita cienkiego.

Lekarze specjalizujący się w diagnostyce choroby Leśniowskiego-Crohna, a więc gastrolodzy wykorzystują również inne badania, takie jak: tomografia komputerowa, badanie radiologiczne czy rezonans magnetyczny. Nierzadko zlecają również wykonanie badań laboratoryjnych, które pomagają odróżnić chorobę od innych schorzeń owego narządu oraz określić aktywność choroby i skuteczność leczenia.

Warto więc zaufać specjaliście, który zna Pańską historię medyczną i wyniki poprzednich badań.

Więcej o chorobie Leśniowskiego-Crohna przeczytać można w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/choroba-lesniewskiego-crohna. Zachęcamy do lektury.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.