Choroba Leśniowskiego-Crohna a ryzyko raka

Witam.Mam 46 lat.Od stycznia 2008r do sierpnia załatwiałam sie samą krwią/dosłownie!/,kolonoskopia nic nie wykazała.W sierpniu wszystko ustało samo istnieŻaden lekarz nie wiedział co mi dolega,leki które brałam nie pomagały..W 2011r miałam nawrót choroby,diagnoza-choroba Leśniowskiego-Crohna.O chorobie wiem z internetu a o diecie dzięki waszej stronie internetowej!!biore Asamax 500.20 sierpnia mam rektoskopie.Chciałaby się dowiedzieć jak wysokie jest ryzyko wystąpienia raka i co na to wpływa?

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, Choroba Leśniowskiego-Crohna wiąże się z 5-krotnie podwyższonym ryzykiem zachorowania na raka jelita grubego. Znaczenie mają zwłaszcza czynniki genetyczne i dziedziczne, czyli wystąpienie raka jelita grubego w rodzinie. Osobom z Ch. L-C zaleca się wykonywanie kontrolnej kolonoskopii co 1-2 lata, gdyż w przypadku chorób zapalnych jelita grubego rak jelita grubego pojawia się w młodszym wieku.