Jakie badania wykonać, aby mieć pewność choroby Leśniowskiego-Crohna?

W roku 2013 zdiagonozowano u mnie chorobę leśniowskiego-crohna. Mam anemię, jestem bez przerwy senny oraz krwawię z odbytu przy każdym wypróżnieniu. Miałem badania gastroskopię oraz klonoskopię (tylko do esicy) na podstawie ostatniego (wycinków) zdiagnozowano mi Crohna. Jednak obiawy jakie mam wydają się bardziej odpowiadać WZJG - jakie badania musze wykonać ponownie aby mieć pewność co do choroby ? Wiem, że crohn potrafi "skakać" po przewodzie pokarmowym - ale u mnie nic takiego nie występuje.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Diagnoza wymaga łącznej oceny wyników badań podmiotowego i przedmiotowego oraz badań dodatkowych, a najważniejsza pozostaje ocena endoskopowa obrazu jelita z pobraniem wycinków do badania histopatologicznego. Badania laboratoryjne, takie jak oznaczenie stężenia CRP i morfologia krwi, bywają pomocne w różnicowaniu chorób zapalnych z chorobami czynnościowymi.

Spośród badań obrazowych użyteczna bywa tomografia komputerowa. W badaniu tym za rozpoznaniem choroby Leśniowskiego i Crohna przemawia pogrubienie ściany jelita ograniczone do prawostronnej części jelita grubego, włóknisty rozrost krezki oraz obecność ropni w jamie brzusznej.

Przydatne są wszelkie metody diagnostycznej oceny jelita cienkiego (pasaż przewodu pokarmowego, enteroskopia, kapsułka endoskopowa), które pozostaje jednak odcinkiem przewodu pokarmowego mało dostępnym i trudnym do zbadania. Kluczowe znaczenie w diagnostyce różnicowej ma badanie kolonoskopowe z pobraniem wycinków do badania histopatologicznego.

Nie ma ścisłych kryteriów rozpoznania, zwłaszcza pozwalających zawsze odróżnić chorobę Leśniowskiego i Crohna obejmującą jelito grube od wrzodziejącego zapalenia jelita grubego; u około 10% chorych rozpoznaje się nieokreślone zapalenie jelita grubego.