Jakie badania wykonać, aby mieć pewność choroby Leśniowskiego-Crohna?

W roku 2013 zdiagonozowano u mnie chorobę leśniowskiego-crohna. Mam anemię, jestem bez przerwy senny oraz krwawię z odbytu przy każdym wypróżnieniu. Miałem badania gastroskopię oraz klonoskopię (tylko do esicy) na podstawie ostatniego (wycinków) zdiagnozowano mi Crohna. Jednak obiawy jakie mam wydają się bardziej odpowiadać WZJG - jakie badania musze wykonać ponownie aby mieć pewność co do choroby ? Wiem, że crohn potrafi "skakać" po przewodzie pokarmowym - ale u mnie nic takiego nie występuje.
MĘŻCZYZNA, 34 LAT ponad rok temu
Lek. Paweł Baljon
93 poziom zaufania

Witam serdecznie. Diagnoza wymaga łącznej oceny wyników badań podmiotowego i przedmiotowego oraz badań dodatkowych, a najważniejsza pozostaje ocena endoskopowa obrazu jelita z pobraniem wycinków do badania histopatologicznego. Badania laboratoryjne, takie jak oznaczenie stężenia CRP i morfologia krwi, bywają pomocne w różnicowaniu chorób zapalnych z chorobami czynnościowymi.

Spośród badań obrazowych użyteczna bywa tomografia komputerowa. W badaniu tym za rozpoznaniem choroby Leśniowskiego i Crohna przemawia pogrubienie ściany jelita ograniczone do prawostronnej części jelita grubego, włóknisty rozrost krezki oraz obecność ropni w jamie brzusznej.

Przydatne są wszelkie metody diagnostycznej oceny jelita cienkiego (pasaż przewodu pokarmowego, enteroskopia, kapsułka endoskopowa), które pozostaje jednak odcinkiem przewodu pokarmowego mało dostępnym i trudnym do zbadania. Kluczowe znaczenie w diagnostyce różnicowej ma badanie kolonoskopowe z pobraniem wycinków do badania histopatologicznego.

Nie ma ścisłych kryteriów rozpoznania, zwłaszcza pozwalających zawsze odróżnić chorobę Leśniowskiego i Crohna obejmującą jelito grube od wrzodziejącego zapalenia jelita grubego; u około 10% chorych rozpoznaje się nieokreślone zapalenie jelita grubego.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy choroba Leśniowskiego-Crohna jest wyleczalna?

Witam mam 24 lata i 3 wrzody na jelicie grubym,nowotwora nie ma wczoraj byłam u gastrologa mam podejrzenie choroby Leśniowskiego-Crohna i mam isc jak najszybciej do szpitala. Ta choroba jest nie wyleczalna? jak to leczą? jak z tym zyja? jestem młoda i chciała bym jeszcze użyć z zycia czy nie będę mogla już palic papierosów i w ogóle pic alkoholu?
KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu
Lek. Katarzyna Szymczak
95 poziom zaufania

Choroba Leśniwskiego-Chrona jest chorobą przewlekłą ze stosunkowo wyskoim procentem samoistnych remisji (to znaczy, że choroba sama z siebie ustąpi bez żadnych następstw), jednak jej przebieg jest bardzo indywidualny. Leczenie jest takze rozmaite, w zależności od stanu pacjenta, możliwe jest leczenie farmakologiczne oraz chirurgiczne (w niektórych przypadkach). Zrezygnowanie z palenia papierosów jest wskazane nawet bez rozpoznania choroby, a już koniecznie w chwili jej stwierdzenia. Wszelkich informacji na pewno udzieli Pani gastroenetrolog w chwili stwierdzenia choroby.
Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jak przytyć przy chorobie Leśniowskiego-Crohna?

Witam! Mam 23lata i choruje na chorobe Lesniowskiego-Crohna. Przy wzroscie 170cm z 54kg schudlam do 44kg. Dzieki terapii biologicznej jestem w stanie jesc w miare normalnie jednak nie potrafie przytyc. Lekarze zalecaja mi ograniczenie weglowodanow. Mam wyniszczony organizm. Moja dieta sklada sie z duzej ilosci jajek, mies, ryb, warzyw. Jednak nie jestem w stanie przytyc. Co moge jeszcze jesc by zwiekszyc tkanke tluszczowa przy jednoczesnym ograniczeniu weglowodanow?
KOBIETA, 23 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty