Co robićz papkowatym stolcem?

Dzień dobry... Od lekarza rodzinnego otrzymałem skierowanie na kolonoskopie z powodu krwi podczas wypróżnień... Później podczas prywatnej wizyty u chirurga zdiagnozowana szczelina odbyty.... 10 dni stosowania czopkow i krwawienia już nie występują Natomiast dalej utrzymuje się u mnie czarny papkowaty smolisty stolec... Lekkie bóle brzucha na dole z prawej strony... Gdzieś w okolicy wyrostka, czasami również z lewej strony na dole.. Czasami czuje coś podobnego jakby pieczenie całego brzucha... Obraz usg w porządku... W morfologii lekki spadek wartości Mpv Próby wątrobowe w normie.. Amylaza w normie Do tego utrzymuje się u mnie uczucie ciągłego zmęczenia.. Czy przyczyny bóli i znaczenia szukać w jelitach? Jakie jeszcze badania wykonać?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Przykro nam, że odczuwa Pan tak uciążliwe dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Prawidłowo, że wykonano już badania diagnostyczne, które w pewnym stopniu mogłyby wykazać, co dokładnie może Panu dolegać. Nie napisał Pan, czy została już przeprowadzona kolonoskopia. Mając dokładny obraz badań, można by potwierdzić lub wykluczyć pewne schorzenia.

Analizując opisane dolegliwości, można by przypuszczać, że przyczyną szczeliny odbytu mogą być problemy z jelitami, które Panu towarzyszą. Możliwe, że cierpi Pan na stan zapalny jelit, związany z przypadłością, jaką jest choroba Leśniowskiego – Crohna. Ta choroba zapalna może obejmować różne obszary przewodu pokarmowego, także i okolice odbytu. Do głównych objawów tego schorzenia, można by zaliczyć: stany podgorączkowe, biegunkę, papkowate stolce, bóle brzucha o różnym nasileniu, ból i dyskomfort w okolicach odbytu, przewlekłe zmęczenie, czy zmniejszony apetyt.

Aby potwierdzić tą przypadłość należałoby wykonać zalecone badanie endoskopowe jelit wraz z pobraniem wycinka do badań histopatologicznych. Taki wynik badania wraz z pozytywnym wywiadem mógłby sugerować o istnieniu tej choroby.

Z racji pewnej odległości trudno jest wskazać dokładną przyczyną Pana dolegliwości. Proponujemy więc konsultację z lekarzem gastrologiem po wykonaniu właściwej diagnostyki. Specjalista mając pełny obraz badań, zdecyduje o dalszym postępowaniu i leczeniu.

Życzymy Panu szybkiego powrotu do zdrowia!

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/choroba-lesniewskiego-crohna

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-choroby-crohna-ktore-mozesz-bagatelizowac-wideo

https://portal.abczdrowie.pl/choroba-lesniewskiego-crohna-tych-produktow-powinienes-unikac

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.