Co oznaczają białe grudki w stolcu?

Choruje na nieswoiste stany zapalne jelit. Aktualnie jestem w remisji, jednakże z uwagi na luźniejsze stolce lekarz gastrolog przepisał mi Intesta Max. Odkąd go biorę to wydalam w kale te białe granulki. Czy to jet normalne? Czy one nie powinny się rozpuszczać w jelitach? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Niepokój o stan swojego zdrowia jest jak najbardziej zrozumiały. Prawidłowo, że jest Pan pod stałą opieką lekarza specjalisty.

Nie wspomniał Pan, na które dokładnie schorzenie choruje. Nieswoiste stany zapalne jelit mogą obejmować pewne grupy schorzeń o podobnej etiologii. Cechą charakterystyczną są stany zapalne jelit objawiające się między innymi bólami brzucha, biegunkami, zaparciami, czy wzdęciami.

Istotnym postępowaniem przy tej chorobie jelit jest właściwa dieta, eliminująca produkty ciężkostrawne, wysoko przetworzone, a także surowe warzywa i owoce.

Lek, który Pan przyjmuje prawdopodobnie został odpowiednio dobrany. Preparat ten często stosuje się przy chorobach zapalnych jelit przy zaburzeniach flory jelitowej w celu usprawnienia wypróżniania się. Zaobserwowane przez Pana białe elementy prawdopodobnie są niestrawionymi cząstkami leku. Bardzo ważne jest, że przyjmować preparat zgodnie z zaleceniami lekarza lub według ulotki dostarczonej do opakowania.

W razie wszelkich wątpliwości zalecamy Panu konsultację z lekarzem prowadzącym, w celu ewentualnej modyfikacji dawkowania leku bądź zmiany preparatu.

Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/autoimmunologiczne-choroby-jelit

https://portal.abczdrowie.pl/nieswoiste-zapalenia-jelit-jak-wybrac-najbardziej-optymalna-diete

https://portal.abczdrowie.pl/choroba-lesniewskiego-crohna

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.