Czy czyrak ma związek z zapaleniem jelit?

Czy trzeci raz w tym samym miejscu czyrak może być związany z stanem zapalnym jelit? Oczywiście zaplanowana jest wizyta u dermatologa

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Czyraki, o których Pani pisze występują bardzo często u wielu ludzi w różnych miejscach na ciele. Powstawanie takich zmian może mieć wiele przyczyn, ale często są związane z występującymi chorobami, zwłaszcza autoimmunologicznymi, jak i ze zmniejszoną odpornością.

Zmiany czyrakowate są bakteryjnym zapalenie mieszka włosowego i otaczających go tkanek. Czyrak wywołany jest najczęściej zakażeniem bakteryjnym – gronkowcem złocistym. Zmiana ta występuje w postaci twardego, bolesnego guzka z czopem ropnym. Najczęściej zlokalizowana jest w okolicach pach, pośladków, karku i szyi. Bardzo istotną sprawa jest fakt, że nie należy samodzielnie wyciskać, ani nacinać czyraka, gdyż może to wiązać się z dalszym rozsiewaniem bakterii.

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na zadane pytanie, jednakże często zdarza się, że czyrak powstaje w jednym i konkretnym miejscu na ciele. Pojawiają się głównie w momencie spadku odporności, a także przy chorobach przewlekłych, jak cukrzyca, choroby wątroby i nerek oraz przy chorobach nowotworowych.

Nie napisała Pani, na jaką dokładnie chorobę jelit choruje. Można by przypuszczać, że jeśli jest to przewlekła choroba zapalna, jak na przykład celiakia, czy choroba Leśniowskiego – Crohna, to powstawanie czyraków mogłoby być z tym związane. Schorzenia te powodują zmniejszoną odporność, a co za tym idzie większe predyspozycje do tworzenia się takich ropnych zmian.

Proponujemy Pani konsultację z lekarzem dermatologiem, który pomoże zaproponować, w jaki sposób można by uniknąć nawracającego powstawania czyraków.

Podobna tematyka została ukazana w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/czyraki

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-mieszkow-wlosowych-objawy-i-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/stany-zapalne-jelit

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.