Jak leczyć te czyraki na skórze?

Kilka razy w zyciu zrobily mi się czyraki w okolicy nosa, zawsze pekaly samoistnie i rana się goiła. Teraz przy spadku odpornosci wyskoczyly mi 2 czyraki na twarzy jeden po 2. Dermatolog przepisal Dalacin C i fucidin. Co może być przyczyną takich wyprysków na twarzy i jak im zapobiegać?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Czyraki będące ropnym zapaleniem mieszków włosowych to dolegliwość, która może pojawić się w różnych miejscach na ciele. Za ich pojawienie się odpowiada przeważnie zakażenie bakteriami gronkowca. Na początku pacjent zauważa u siebie niewielki, ale bolący guzek, który z czasem przeradza się w większą ropną zmianę.

Na rozwój tych zmian może wpłynąć wiele czynników takich jak problemy z układem odpornościowym, nieprawidłowa dieta czy niektóre choroby, np. cukrzyca i przyjmowane leki. Zdarza się, że mimo leczenia zmiana co jakiś czas powraca.

Leczenie czyraków zawsze należy skonsultować z lekarzem. Proszę udać się do dermatologa, który po obejrzeniu zmiany będzie mógł zaproponować dalsze postępowanie. Być może zaleci Panu stosowanie miejscowo antybiotyku w postaci maści oraz specjalistyczne preparaty na odkażenie skóry. Trzeba także uważać, aby nie podrażniać skóry w zainfekowanej okolicy oraz nie wyciskać tych zmian. Nie zaszkodzi również profilaktycznie zadbać o swoją odporność, przyjmując dodatkowe suplementy w konsultacji z lekarzem.

Więcej szczegółowych informacji na temat przyczyn oraz leczenia czyraków znajdzie Pan w artykule opublikowanym w naszym serwisie:

https://portal.abczdrowie.pl/czyraki

Być może wskazówką dla Pana okażą się także odpowiedzi naszych ekspertów:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czyrak-na-nosie

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-leczyc-bolesne-czyraki-na-twarzy

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-leczyc-rozlegle-czyraki-na-twarzy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.