Co oznacza taka gulka pod pachą u 23-latki?

Witam,od sierpnia co miesiąc robi mi się gulka pod pacha duża i jak się wycieram to pęka i leci taki biały plyn i jak wyciśnie się wszystko to znika tylko pod skórą jest kulka zostaję taka mała i znów za miesiąc się pojawia i tylko w tym miejscu i ręką zaczyna mnie boleć i zrobiło mi się na migdałku w gardle od prawej strony gdzie ta ręka taka kropka jak na pryszcza i migdałek większy jest trochę ale z tą ręką nie wiem bo robić bo się już boję co to może być bo tak to 3/4 dni rośnie poniżej jak się wycieram to pęka jak duży pryszcz ale za każdym razem mnie ręka boli jak to jest

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Z racji odległości trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na wskazane pytanie. Z opisu Pani dolegliwości, można by wywnioskować, że gulka z treścią ropną mogłaby wskazywać na czyraka lub ropnia. Nie napisała Pani, czy występują pewne towarzyszące objawy, jak podwyższona temperatura ciała, wysypka, świąd, czy ból ręki.

Taka nawracająca ropna zmiana mogłaby wskazywać na stan zapalny wywołany prawdopodobnie zakażeniem bakteryjnym.

Czyrak rozwija się na owłosionej skórze, jako ropne zakażenie mieszków włosowych. Taka krosta może osiągać wielkość do 3cm. Przyczyną stanu zapalnego jest zakażenie gronkowcem złocistym.

Z powodu odległości trudno jest ocenić Pani nawracającą zmianę ropną. Zalecamy, żeby zobaczył ją lekarz rodzinny lub dermatolog. Specjalista zdecyduje o najlepszym sposobie leczenia takiej zmiany.

W przypadku potwierdzenia czyraka, bardzo dobrze mogłaby się sprawdzić maść ichtiolowa.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/czyraki

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-mieszkow-wlosowych-objawy-i-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/masc-ichtiolowa-opis-wskazania-przeciwwskazania-srodki-ostroznosci-dzialania-niepozadane

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.