Co oznacza taka gulka w podbrzuszu?
Witam, Jakiś czas temu wyczułam jakąś gulke na dole po lewej stronie podbrzusza, która boli przy ucisku. Czasem ból promieniuje mi do nogi. Byłam 2 razy na USG i na żadnym z nich nic nie wykazało. Gulka ta czasem jest wyczuwalna a czasem jakby jej nie było..Dodatkowo jak ona była i ją dotykałam to zauważyłam że da się ją przesunąć. Mam dużo stresu przez to i nie wiem czy przez stres czy przez to spóźnia mi się okres. Czy na USG na prawdę nic nie byłoby widać skoro ból jest i coś dodatkowo tam wyczuwam? Dodam ze od dłuższego czasu jem bardzo mało lub bardzo nieregularnie i mam zaparcia. Podejrzewam że może to być coś z jelitem. Pozdrawiam..

KOBIETA, 28 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Szanowna Pani,
Na pewno aktualna sytuacja zdrowotna może powodować u Pani pewien niepokój. Jednakże bardzo dobrze, że wykonano już pewną diagnostykę, aby móc wykluczyć poważniejsze schorzenia.
Taki objaw nie musiałby sugerować o jakimś poważnym schorzeniu. Istotnym jest, co dokładnie znalazło się w poprzednich opisach badania ultrasonograficznego jamy brzusznej. Bardzo ważne jest, w jaki sposób ocenił taką wyczuwalną zmianę lekarz radiolog.
Przyczyn takiej przypadłości może być wiele, możliwe, że rozwinęła się u Pani przepuklina, która przy próbie dotyku powoduje dolegliwości bólowe.
Równocześnie przedstawiona zmiana mogłaby odpowiadać tłuszczakowi, czyli łagodnej zmianie nowotworowej tkanki łącznej. Taki guzek może pojawiać się w okolicach narządów wewnętrznych.
Trudno jest jednoznacznie ocenić charakter takiej zmiany, Proponujemy więc Pani konsultację z lekarzem internistą lub chirurgiem. Specjalista po dokładnym badaniu zdecyduje o dalszej diagnostyce lub leczeniu.
Podobna tematyka została przedstawiona w poniższych artykułach:
https://portal.abczdrowie.pl/tluszczak
https://portal.abczdrowie.pl/przepuklina-pachwinowa-i-brzuszna
https://portal.abczdrowie.pl/przepuklina-przeponowa