Co oznacza ta podskórna kulka u dziecka?

Witam. Moj 5 letni syn ma jakies 2 cm nad pepkiem wyczuwalna mala kuleczke i delikatnie jest ona uwypuklona na skorze. Bylam z nim u chirurga,podejrzewal przepukline kresy bualej, zlecil usg po ktorym uslyszalam, ze jest zmiana tkankowa 9mm na 3mm,slabo unaczyniona,ze na te chwile to nie przepuklina, ale ze moze byc tak ze dopiero ta przepuklina moze sie wybijac i zeby przyjsc za pol roku. To ja nie rozumiem, to co to w koncu moze byc. Innych dolegliwosci syn nie ma.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Rozumiemy Pani niepokój i obawy o zdrowie swojego dziecka. Każdy rodzic pragnie, aby jego pociecha była zdrowa, a także żeby nie dokuczały mu żadne dolegliwości.

Z opisu przedstawionej zmiany u Pani dziecka, mogłoby wynikać, że taka wyczuwalna podskórna gulka w okolicy pępka prawdopodobnie odpowiadać może tłuszczakowi lub włókniakowi. Jeżeli na dzień dzisiejszy została wykluczona przepuklina w badaniu USG, to powinno się rozważyć inne możliwości.

Wspomniane zmiany, jak włókniak, czy tłuszczak, mogą często rozwijać się u dzieci, nie dając żadnych innych dolegliwości. Czasami może występować świąd, czy bolesność w miejscu dotyku, ale są to raczej pojedyncze przypadki. Są to zmiany łagodne, bez cech zezłośliwienia. Można rozważyć ich usunięcie, jednak zazwyczaj pozostawia się je do dalszej obserwacji, czy nie ulegają powiększeniu.

Zalecamy Pani dalszą konsultację z chirurgiem dziecięcym, aby mógł ocenić aktualny stan zdrowia Pani syna z uwzględnieniem wyniku badania ultrasonograficznego.

Podobna tematyka została przedstawiona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/tluszczaki-i-ich-usuwanie

https://portal.abczdrowie.pl/tluszczak

https://portal.abczdrowie.pl/wlokniak-rodzaje-przyczyny-leczenie

https://zdrowie.parenting.pl/przepuklina-u-dzieci

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.