Co może oznaczać taki guzek podskórny?

Dzień dobry, jakieś 3 tygodnie temu wyczułam pod brzuchem, nad wzgórkiem łonowym, podskórny guzek. Jest on bolesny oraz twardy i raczej nie rośnie oraz nie można go przesuwać. Czy to może być kaszak?
KOBIETA, 32 LAT 10 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

faktycznie guzek, który u Pani się pojawia, może okazać się kaszakiem, chociaż na pewno trzeba wziąć pod uwagę to, że diagnozę może postawić w tej sytuacji tylko lekarz. Opisuje Pani go jako podskórny, bolesny, twardy, niedający się przesuwać. Ból, który wywołuje, świadczy o tym, że drażni okoliczne tkanki i nerwy, wywołując miejscowy stan zapalny. Najlepiej jednak byłoby, żeby obejrzał to miejsce dermatolog albo chirurg. Wydaje się, że na podstawie badania fizykalnego można będzie ocenić, jaki charakter ma ta zmiana.

Jeśli potwierdzą się Pani podejrzenia, to zapewne lekarz zechce go usunąć bądź opróżnić. Zastosowany może być też miejscowo antybiotyk, aby wyciszyć to miejsce oraz nie dopuścić do rozwoju zakażenia. Gdy lekarz stwierdzi, że jednak to nie kaszak, to może pobrać próbkę albo w całości go usunie i podda go badaniu histopatologicznemu. Możliwe, że taka zmiana ma inny charakter, np. włókniaka albo tłuszczaka itp. Dlatego też warto podjąć kontakt ze specjalistą oraz poddać się zaleceniom i procedurom, które zaproponuje. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo dobrego samopoczucia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/kaszak

https://portal.abczdrowie.pl/tluszczak

https://portal.abczdrowie.pl/wlokniak-rodzaje-przyczyny-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.