Co może oznaczać ten podskórny guzek?

Witam. Na wewnętrznej stronie uda, bliżej okolic intymnych pojawił się ciemny, podskórny guzek(?). Nie jest on bolesny. Dyskomfort pojawia się przy dłuższym chodzeniu, ponieważ miejsce to ociera się o spodnie. Czy może być to coś groźnego? Czy może być to spowodowane np. wrosnieciem włoska?
KOBIETA, 31 LAT 12 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

z informacji zawartych w pytaniu wynika, że na udzie pojawił się u Pani guzek. Jest on podskórny, niebolesny i ma brązowy kolor. Nie pisze Pani w pytaniu, czy z niego wydobywa się jakaś wydzielina. Przypuszcza Pani także, że może to być wrośnięty włosek. Nie można wykluczać tej ewentualności. Najlepiej jednak byłoby, aby to miejsce obejrzał lekarz. Na początek może to być internista, a w razie potrzeby również dermatolog.

Wydaje się też, że może być to zmiana tłuszczakowa albo kaszak. Czasem także tak rozwijają się zmiany trądzikowe z ropną treścią. Do czasu wizyty lekarskiej dobrze byłoby tej zmiany nie drażnić. Lekarz na podstawie badania podmiotowego, wywiadu lekarskiego oraz ewentualnemu poszerzonemu badaniu skóry będzie umiał powiedzieć, jaki jest charakter zmiany oraz dalsze postępowanie.

Zachęcamy zatem do kontaktu z lekarzem. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo dobrego samopoczucia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/choroby-skory-typowe-objawy

https://portal.abczdrowie.pl/kaszak

https://portal.abczdrowie.pl/tluszczak

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.