Czy ten guzek może mieć związek z nerką?

Witam.Całkiem nie dawno wyczułem po prawej stronie pod żebrami mały twardy guzek . Nie odczuwam żadnego dyskomfortu typu bólu w tym miejscu itp .Guzek boli tylko wtedy,gdy się go mocniej naciśnie. Podejrzewam,że może to być coś związanego z nerka ? Albo jakas narósł przy kości nie mam pojęcia. W ostatnim czasie schudlem 10 kg ale nie jest to raczej objaw nowotwory gdyż caly czas w tym okresie przestrzegam diety połączonej razem z aktywnością fizyczna na siłowni. Proszę o informacje co to może być. Jest się czym martwić ? Może udać się natychmiast do lekarza ? Proszę o informację. Dziekuje.

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Prawidłowo, że dba Pan o swoje zdrowie poprzez właściwą dietę oraz aktywność fizyczną. Fakt wykrycia pewnej wyczuwalnej zmiany pod żebrami nie musi oznaczać niczego niepokojącego, aczkolwiek warto skonsultować to z lekarzem.

Trudno jest ze względu na odległość jednoznacznie odpowiedzieć na Pana pytanie. W pierwszej kolejności zalecamy konsultację z lekarzem internistą, który po badaniu przedmiotowym zleci konkretne badania diagnostyczne. Niezbędne może okazać się wykonanie USG jamy brzusznej, RTG klatki piersiowej, pełna morfologia krwi wraz z CRP, a także określenie poziomu prób wątrobowych, kreatyniny, mocznika oraz kwasu moczowego.

Wyczuwalny guzek mógłby odpowiadać również zmianom skórnym, kaszakom, czy włókniakowi. Istotnym jest charakter wyczuwalnej zmiany, czyli łatwa przesuwalność, miękkość oraz regularność kształtów. Bardzo ważne też jest, czy występuje zaczerwienienie lub wysypka o nieznanym podłożu w okolicach guzka.

Każdą, nawet najmniejszą zmianę powinno się skonsultować z lekarzem specjalistą, aby ewentualnie podjąć decyzję o jej usunięciu.

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/kaszak

https://portal.abczdrowie.pl/tluszczak

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-raka-skory-ktorych-nie-zauwazamy-podpowiadamy-na-co-zwracac-uwage/2

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.