Co oznacza taki guzek w podbrzuszu?

Co to może być? Od pewnego czasu wyczuwam mały guzek w podbrzuszu oko 1,5cm z prawej strony brzucha. Znajduje się on blisko kości łonowej, osadzony na innej kości? nie wiem jak to nazwać, jest przesuwalny i owalny, twardy, nie boli chyba że przy ucisku. Bardzo się martwię a usg będę dopiero miała, oprócz dopochwowego, które miałam ostatnio robione u ginkologa, ponieważ myślałam ze to może torbiel jajnika.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

wyczuwalne guzki pod skórą często są niegroźnymi schorzeniami. Zawsze jednak warto skonsultować je z lekarzem, który postawi diagnozę, sprawdzi, czy nie są zmianami o charakterze złośliwym oraz przeprowadzi przez proces leczenia. Niestety większość wyczuwalnych guzków nie znika samoistnie i zwykle konieczne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego lub kosmetycznego. Znamiona skórne mają różny charakter, lecz do opisu, jaki Pani przedstawiła, najbardziej pasuje kaszak albo tłuszczak.

Kaszak to torbiel podskórna wypełniona zrogowaciałym naskórkiem i łojem. Może być miękki lub twardy w dotyku, łatwo przesuwa się pod naciskiem palca. Częstą przyczyną występowania kaszaków są zmiany hormonalne zachodzące w organizmie człowieka. Nie zaleca się usuwania kaszaka w domu z uwagi na możliwość wystąpienia zakażenia, usuwanie torbieli przeprowadzać powinien lekarz dermatolog lub chirurg.

Tłuszczak to guz o niegroźnym charakterze. Jak sama nazwa wskazuje, tłuszczak występuje w formie guzka wypełnionego tłuszczem, lokalizuje się bezpośrednio pod skórą lub trochę głębiej. Wyniki badań pokazują, że tłuszczak ma podłoże genetyczne, lecz możliwe jest powstanie tłuszczaków na skutek stanu zapalnego. Zmiany częściej występują u osób z nadwagą lub w miejscach, w których występowały rany czy wszelkiego rodzaju urazy.

Proszę zapoznać się także z innymi materiałami przygotowanymi przez naszą redakcję:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/guzek-nad-penisem-w-pachwinie

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/maly-wyczuwalny-guzek-w-dolnej-czesci-plecow

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.