Co oznacza ten guzek w okolicy odbytu?

Zauważyłam miękki, niebolesny guzek przy odbycie. Można go chwycić w palce i zdusić. Brak krwi i bólu przy podcieraniu. Guzek w normalnym kolorze. Co to może być?
KOBIETA, 25 LAT 9 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Zmiany skórne w tym miejscu mogą pojawić się z różnych przyczyn, dlatego zalecamy wizytę u specjalisty. Najlepiej w pierwszej kolejności udać się z tym problemem do proktologa. Dzięki odpowiedniej diagnostyce lekarz będzie mógł ustalić z jaką zmianą ma Pani do czynienia i jaki rodzaj leczenia jest w tym przypadku potrzebny.

Taki guzek może wskazywać na hemoroidy, czyli żylaki odbytu. Pojawiają się one w wyniku problemów z prawidłowym przepływem krwi w naczyniach żylnych. Zmiany te mogą powodować wiele nieprzyjemnych dolegliwości bólowych. Nierzadko też pacjent może zauważyć krwawienie. Niestety dość często problem ten nawraca, dlatego tak ważne jest, aby już na wczesnym etapie skonsultować go z lekarzem i rozpocząć odpowiednie leczenie. Wśród przyczyn choroby hemoroidalnej wymienia się m.in. mało aktywny tryb życia, czy niewłaściwa dieta uboga w błonnik pokarmowy. Zwykle na początku tej choroby stosowane są różne leki. W zaawansowanych przypadkach może być konieczne leczenie operacyjne. O hemoroidach piszemy w jednym z artykułów na abcZdrowie:

https://portal.abczdrowie.pl/kilka-sposobow-na-hemoroidy

Taka zmiana może wskazywać również na inne schorzenia np. o podłożu bakteryjnym, jak tzw. ropień około odbytniczy. Do czasu wizyty u lekarza proszę nie podrażniać i nie wyciskać tej zmiany, aby nie doprowadzić do jakichś komplikacji. Zachęcamy również do zapoznania się z odpowiedziami ekspertów serwisu na pytania o podobnej tematyce:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-guzek-w-okolicy-odbytu-to-hemoroidy

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bol-w-okolicy-odbytu-i-guzek-pomiedzy-posladkami

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-oznaczac-guzek-w-okolicy-odbytu

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.