Co oznaczają takie zmiany okolicy odbytu?

Od jakiegoś czasu zauważyłem u się na odbycie podczas wypróżniania 2 ciemne jakby poduszki przy odbycie są miękkie i pojawiają się tylko przy oddawaniu stolca tak jakby wychodziły że środka i nie wiem co to może być boję się. Przez sytuację jaką teraz mamy ciężko dostać się do lekarza proktologa.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

te poduszki, jak je Pan trafnie określił, to hemoroidy, czyli struktury, które są naturalnymi strukturami naczyniowymi, położonymi w kanale odbytu. Odgrywają one ważną funkcję w organizmie – poprzez umiejętność nabrzmiewania i powiększania swej objętości, uszczelniają kanał odbytu, dzięki czemu nie dochodzi do samoistnych wypróżnień. W trakcie defekacji krew z hemoroidów odpływa, one tracą swoją objętość i dzięki temu dochodzi do wypróżnienia bez większego problemu.

Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/kilka-sposobow-na-hemoroidy.

Gdy proces ten zostanie zaburzony, guzki krwawnicze są wypełnione krwią także podczas wydalania kału. Wówczas można mówić o chorobie hemoroidalnej, wymagającej leczenia. Można zastosować maści, kremy i czopki, których szerokie spektrum działania umożliwia pokonanie choroby, jednak kluczowe jest odnalezienie i wyeliminowanie przyczyny choroby. Często są to zaparcia, uboga w błonnik dieta czy brak aktywności fizycznej.

Być może także ten materiał okaże się przydatny, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/czy-to-na-pewno-hemoroidy-podobne-objawy-innych-chorob.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.