Czy ta jazda na rowerze może źle wpływać na żylaki odbytu?

Witam Od czasu do czasu widzę krew na papierze toaletowym i czuję ból przy defekacji. Obstawiam że to hemoroidy. Jestem zapalonym kolarzem. Czy długodystansowa, wielogodzinna jazda na rowerze może zaogniać sytuację jeśli chodzi o hemoroidy?

Redakcja abcZdrowie

Witam, w zależności od stopnia zaawansowania choroby hemoroidalnej jazda na rowerze może być niewskazana, zwłaszcza intensywna – wielogodzinna. Żylaki odbytu powstają w wyniku poszerzenia naczyń żylnych w odbytnicy lub w odbycie. Mogą być wewnętrzne lub zewnętrzne – te drugie powodują zwłaszcza dolegliwości bólowe i są zauważalne, ponieważ wokół odbytu można wyczuć tzw. guzki krwawnicze, czyli miękkie poduszki, które nie chowają się do wewnątrz. Powodują ból, krwawienie, pieczenie, swędzenie – całe spektrum nieprzyjemnych objawów, które nasilają się zwłaszcza podczas defekacji oraz przy dłuższym siedzeniu. Nieleczone mogą nasilać objawy, z czasem utrudniając codzienne funkcjonowanie. Więcej o chorobie przeczyta Pan w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/hemoroidy-charakterystyka-przyczyny-objawy-diagnostyka-leczenie. Niestety Pański stan może się pogarszać, jeśli w porę nie podejmie Pan leczenia, zwłaszcza przy jednoczesnym spędzaniu wielu godzin na rowerowym siodełku. Ucisk na guzki krwawnicze, wynikający z pozycji siedzącej oraz mikrowstrząsy podczas jazdy na rowerze mogą powodować nasilenie stanu zapalnego, a co za tym idzie – dolegliwości bólowych. Choć w profilaktyce żylaków odbytu zaleca się aktywność fizyczną, to jednak nadmierna, zwłaszcza wymagająca siedzenia (jazda na rowerze, jazda konna, wioślarstwo) jest odradzana. Sugeruję niezwłoczny kontakt z internistą oraz zaniechanie jazdy na rowerze do czasu, gdy nie wyleczy Pan stanu zapalnego. Wówczas, za zgodą lekarza, może Pan wrócić do aktywności fizycznej, jednak raczej nie w takim wymiarze czasowym jak wcześniej. Proszę pamiętać, że sukces leczenia żylaków odbytu zależy w dużej mierze od czasu rozpoczęcia kuracji. Równie ważna jest dieta i właściwy tryb życia. Pomocniczo może Pan również wypróbować naturalnych metod przeciwdziałających chorobie hemoroidalnej. Mam na myśli nasiadówki z naparów z kory dębu, szałwii czy rumianku – działają ściągająco, przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Inne metody leczenia może Pan odnaleźć pod tym adresem, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/hemoroidy-objawy-sposoby-i-rodzaje-leczenia. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.