Co może znaczyć uciążliwy świąd odbytu i krwawienie?

Uciążliwy śwąd odbytu oraz dziwną wydzielina i częste krwawienie podczas podcierania się!

Redakcja abcZdrowie

Witam, istnieje wiele chorób odbytu, a diagnozę może postawić tylko proktolog. Sugeruję zacząć od wizyty u internisty z przychodni POZ, by wykluczyć najbardziej powszechne schorzenie, czyli chorobę hemoroidalną. Hemoroidy, wbrew powszechnemu przekonaniu, to anatomiczne struktury znajdujące się wewnątrz odbytu i pełniące funkcję uszczelniającą. Mają postać poduszeczek skumulowanych wokół zwieracza, wypełnionych krwią, która odpływa podczas defekacji, ułatwiając wypróżnienie. Gdy dochodzi do patologicznych zmian w strukturach naczyniowych – na skutek wielu czynników – mówimy o chorobie hemoroidalnej. Guzki krwawnicze wówczas przestają pełnić swoją funkcję, krwawią, wysuwają się na zewnątrz odbytu i powodują dolegliwości bólowe. Są często przypadłością kobiet w ciąży oraz osób mało aktywnych fizycznie czy cierpiących na długotrwałe zaparcia. Proszę zapoznać się z tym artykułem, wymienia inne czynniki, wpływające na rozwój choroby oraz objawy jej towarzyszące: https://portal.abczdrowie.pl/hemoroidy-charakterystyka-przyczyny-objawy-diagnostyka-leczenie. Pozornie podobne do guzków krwawniczych oraz mogące dawać takie same symptomy są kłykciny kończyste, czyli brodawki wywoływane przez wirusa HPV – przenoszą się drogą płciową i najczęściej sytuują się w okolicach narządów płciowych. Są to kalafiorowate w kształcie zmiany, które niekiedy namnażają się w bardzo szybkim tempie. Mechaniczne uszkodzenia brodawek płciowych mogą powodować ból, swędzenie oraz krwawienie. O wirusie brodawczaka ludzkiego i kłykcinach kończystych przeczyta Pan tutaj: https://portal.abczdrowie.pl/klykciny-konczyste-najwazniejsze-informacje. Inne choroby mogą być mniej oczywiste i trudniejsze w leczeniu. Szczelina odbytu to pęknięcie, czyli rana, która z uwagi na lokalizację goi się trudno i może prowadzić do nadkażeń bakteryjnych, powodujących na przykład ropne upławy z odbytu. Jest bardzo bolesna i nierzadko krwawi. Egzema i świąd odbytu to dwie różne jednostki chorobowe, powodujące swędzenie, przy czym ta druga choroba dotyka zaledwie 5% populacji i nie sposób określić jej przyczyny – mówi się samoistnym świądzie odbytu. Więcej o chorobach odbytu pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/czy-to-na-pewno-hemoroidy-podobne-objawy-innych-chorob. Jak Pan widzi, nie sposób jednoznacznie ocenić, z czym ma Pan do czynienia. Na pewno konieczna jest wizyta u lekarza, zanim objawy choroby nasilą się i zaczną sprawiać ból, co jest niewykluczone. W przypadku hemoroidów, medycyna proponuje wiele skutecznych sposobów leczenia, a maści i czopki mogą przynieść ulgę już po pierwszej aplikacji. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.