Dlaczego mam ten świąd okolicy odbytu?

Problem przy wypróżnianiu. Oj jakiegoś czasu mniej więcej 1,5 tyg piecze i czasami swędzi okolica odbytu. Przy wypróżnianiu dość mocny ból jakby kłucie, pojawiła się krew. Co robić? Do jakiego lekarza się udać? Dziewczyna 26 lat.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

świąd, pieczenie oraz ból, kłucie i krew obecna podczas wypróżnienia to dolegliwości charakterystyczne dla choroby hemoroidalnej.

Wskutek niewłaściwej diety, zaparć, zbyt mocnego parcia podczas wypróżniania, siedzącego trybu życia, a u kobiet – ciąży – guzki krwawnicze, zwane również hemoroidami, nie funkcjonują prawidłowo. Dochodzi do zastoju krwi i patologicznych zmian w naczyniach krwionośnych. Mogą one pękać, a ranki, stan zapalny i gojenie się tych zmian powodują wówczas dolegliwości podobne do opisanych przez Panią.

Więcej na temat hemoroidów w artykule pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/dlaczego-powstaja-hemoroidy.

W początkowym stadium leczeniem obejmuje stosowanie leków łagodzących ból, uszczelniających naczynia krwionośne i przyspieszających gojenie. Choć wiele maści, kremów, czopków czy tabletek doustnych dostępnych jest w aptece bez recepty, to wskazana jest także wizyta u lekarza. Na początek może Pani udać się do internisty z przychodni POZ – badanie per rectum pozwoli na potwierdzenie hipotezy o chorobie hemoroidalnej. Lekarz rodzinny zadecyduje także o skierowaniu Pani do proktologa.

Zachęcam do lektury również tych artykułów: https://portal.abczdrowie.pl/jak-walczyc-z-hemoroidami oraz https://portal.abczdrowie.pl/ziola-i-hemoroidy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.