Co mam zrobić z tym guzkiem okolicy odbytu?

Witam, mam 21 lat i dość nietypowy problem. Od kilku tygodni pojawia się krew na papierze, swędzenie w okolicy odbytu a dzisiaj zauważyłam dziwny guzek skórny w tym miejscu. Przeczytałam że mogą to być hemoroidy zewnętrzne ale nie mam pojęcia jak i czym to leczyć. Dodam także że mój tata niedawno miał stwierdzone hemoroidy.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

z Pani opisu faktycznie wynika, że mogą to być hemoroidy, czyli guzki krwawnicze. By być precyzyjną, dodam, że same hemoroidy są tworem fizjologicznym – występują u każdego człowieka i mają swą określoną funkcję: uszczelniają, wraz ze zwieraczami, odbytnicę, wypełniając się krwią i opróżniając z niej w razie potrzeby (czyli podczas defekacji). Natomiast choroba hemoroidalna, czyli żylaki odbytu, to skutek zastoju krwi w postaci małych wybrzuszeń wewnątrz oraz na zewnątrz kanału odbytu. Odsyłam po więcej szczegółów do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/czym-sa-hemoroidy.

Zdecydowanie warto jak najszybciej rozpocząć leczenie – np. może Pani stosować tabletki doustne zawierające escynę oraz witaminę C, które mają na celu uszczelnienie i zwiększenie elastyczności naczyń krwionośnych. Dodatkowo może Pani zastosować maści antyseptyczne, które nie dopuszczą do powstania infekcji, a także działają przeciwbólowo i przeciwświądowo. O maściach i innych metodach leczenia żylaków odbytu przeczyta Pani tutaj: https://portal.abczdrowie.pl/hemoroidy-przyczyny-leczenie.

Natomiast podstawą leczenia hemoroidów jest zmiana trybu życia – zwiększenie aktywności fizycznej, a zaraz zmniejszenie ilości czasu spędzanego w pozycji siedzącej. Należy także zadbać o właściwy rytm wypróżnień. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/jak-walczyc-z-hemoroidami.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.