Czy to mogą być hemoroidy u 18-latka?

Podczas prysznica zauważyłem że mam 2 guzki w odbycie są nawet spore musiały pojawić się maksymalnie 2 3 dni temu trochę bolą czy mogą to być hemoroidy mam 18 lat

Redakcja abcZdrowie

Witam, guzki, które Pan ma to prawdopodobnie hemoroidy, czyli żylaki okolic odbytu. Szczególnie sprzyja im siedzący tryb życia, brak ruchu, częste zaparcia wynikającej ze złej diety czy nawet sporty siłowe. Więcej o hemoroidach w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/hemoroidy-charakterystyka-przyczyny-objawy-diagnostyka-leczenie. Aby być pewnym diagnozy, konieczne jest odwiedzenie proktologa, który po zebraniu wywiadu i przeprowadzeniu badania określi rozmiar problemu oraz dobierze odpowiednią terapię. Wcześnie wykryte hemoroidy można z powodzeniem leczyć przy pomocy środków farmakologicznych. O dostępnych metodach leczenia, łącznie z chirurgicznymi, przeczyta Pan tutaj: https://portal.abczdrowie.pl/jak-leczyc-hemoroidy oraz tu: https://portal.abczdrowie.pl/jak-walczyc-z-hemoroidami. Doraźnie można sobie pomóc również nasiadówkami z kory dębu, która ma działanie antyseptyczne i obkurczające, maściami łagodzącymi ból i świąd. Na rynku dostępne są też czopki przeciwbólowe oraz tabletki zawierające escynę, która dba o profilatykę hemoroidów poprzez uszczelnianie naczyń krwionośnych. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.