Jak leczyć wypadanie hemoroidów?

Witam. Bardzo wstydliwe pytanie. Mam 18lat i mam hemoroidy wypadające. Dzisiaj nie mogłam się wypróżnić, pomogłam sobie palcem i zauważyłam niewielka ilość krwi. Wcześniej krwi nie było więc wydaje mi się ze to przez obrażenia zwłaszcza ze mam długie paznokcie. Czy to powód do obaw?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Hemoroidy to bardzo częsta i nieprzyjemna dolegliwość, występująca zwłaszcza wśród kobiet. Na ich występowanie i rozwój wpływa wiele czynników, a objawów nie należy bagatelizować.

Żylaki odbytu, czyli guzki krwawnicze objęte stanem zapalnym początkowo mogą dawać łagodne objawy. Do głównych dolegliwości związanych z obecnością hemoroidów można zaliczyć: pieczenie i uporczywy świąd odbytu, uczucie niepełnego wypróżniania, ból podczas wypróżnień, krwawienie z odbytu, a także wypadające guzki.

Do głównych czynników wpływających na powstawanie hemoroidów należą: liczne ciąże i porody, brak aktywności fizycznej, liczne zaparcia lub biegunki, niewłaściwa dieta uboga w błonnik, predyspozycje genetyczne, a także zaburzenia mięśni dna macicy.

Zalecamy wizytę u lekarza proktologa, który po dokładnym badaniu przedmiotowym zdecyduje o dalszej diagnostyce oraz właściwym leczeniu.

Leczenie żylaków odbytu można rozpocząć od metod domowych, czyli między innymi nasiadówki z naparu kory dębu, rumianku i rdestu. W leczeniu objawowym często stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne w postaci czopków, maści i tabletek.

W bardziej zaawansowanych stanach, można by wykonać terapię zabiegową, polegającą głównie na podwiązywaniu hemoroidów za pomocą podwiązek gumowych. Często stosuje się również skleroterapię, gdzie wstrzykuje się leki obkurczające. Popularna jest także laseroterapia, czyli wykorzystanie promieni lasera do zamknięcia naczyń i obkurczenia żylaków.

O metodach leczenia decyduje lekarz. Specjalista bierze pod uwagę przede wszystkim stopień rozwoju hemoroidów oraz, która terapia przyniesie najlepszy efekt leczenia.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/kilka-sposobow-na-hemoroidy

https://portal.abczdrowie.pl/hemoroidy-przyczyny-schorzenia-u-kobiet

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.