Jak leczyć te żylaki odbytu?

Witam od ponad pół roku próbowałam różnych maści, czopków na hemoroidy, nie byłam skonsultować tego z lekarzem jest to dla mnie wstydliwy temat czy istnieje jakiś czat z proktologiem bez kamerki chodzi o przepisanie jakiegoś antybiotyku bądź mocniejszej maści.Dziękuję

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Problem, o którym Pani pisze to częsta i dość nieprzyjemna dolegliwość.

Hemoroidy, czyli żylaki odbytu to wstydliwy temat. Guzki te są splotami naczyń krwionośnych, zlokalizowanymi w wewnątrz końcowego odcinka przewodu pokarmowego.

Do głównych przyczyn powstawania hemoroidów można zaliczyć: otyłość, częste zaparcia, biegunki, liczne ciąże i porody naturalne, dieta uboga w błonnik, siedzący tryb życia, oraz wykonywanie ciężkich prac fizycznych.

Żylaki odbytu objawiają się przede wszystkim krwawieniem z odbytu, świądem, pieczeniem oraz bólami i trudnościami przy wypróżnianiu.

Można próbować leczyć hemoroidy domowymi sposobami, takimi jak: nasiadówki z naparu z kory dębu, obmywaniem odbytu naparem z rumianku lub kasztanowca. Istnieje również wiele maści i czopków doodbytniczych dostępnych w aptece bez recepty.

Zalecamy jednakże wizytę osobistą u lekarza proktologa. Po dokładnym badaniu, specjalista zdecyduje o głębszej diagnostyce oraz skuteczniejszej farmakoterapii.

Najlepszą profilaktyką żylaków odbytu jest zmiana stylu życia, uprawianie sportu, zmiany nawyków żywieniowych, dieta bogata w warzywa, owoce, błonnik oraz ograniczenie spożycia węglowodanów.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/kilka-sposobow-na-hemoroidy

https://portal.abczdrowie.pl/hemoroidy-przyczyny-schorzenia-u-kobiet

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.