Jak leczyć taką szczelinę odbytu?

Dzień dobry, mam zdiagnozowaną szczelinę odbytu, czy zespół jelita drażliwego i śluz z nim związany blokuje gojenie się rany? Mam 23 lata i zdiagnozowano u mnie przewlekłą szczelinę odbytu i nie mogę jej wyleczyć. Czy powodem jest tylko mimowolne zaciskanie odbytu, czy realny powód jest inny? Proktolog zalecił mi rozszerzanie kanału odbytu, maść i leki. Czy jeśli przyczyna niewygojenia jest inna to czy to leczenie pomoże bez likwidacji przyczyny?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

szczelina odbytu to linijna rana błony śluzowej kanału odbytu i z powodu jej umiejscowienia leczenie zawsze jest utrudnione – ma na to wpływ zarówno brak odpowiedniej wentylacji powietrza, jak i stała obecność patogenów, które odpowiadają za pojawianie się stanu zapalnego. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/szczelina-odbytu.

Dodatkowo również problemy związane z zaparciami, twardym stolcem czy nadmiernym napięciem zwieraczy powodują zarówno powstawanie, jak i nawrót problemu. Skurcz zwieraczy może pojawiać się również mimowolnie wskutek nasilającego się bólu spowodowanego szczeliną odbytu, co powoduje zamknięcie koła.

Leczenie szczeliny odbytu jest zachowawcze – obejmuje stosowanie wspomnianych przez Pana farmaceutyków w postaci maści czy kremów (w tym również takich, które zmniejszają napięcie mięśni zwieracza), ale także konieczna jest właściwa dieta, unikanie zaparć i wypijanie odpowiednio dużej ilości wody (by zmiękczyć stolec i ułatwić jego pasaż przez jelito). Dodatkowo ważne jest łagodzenie dolegliwości – pacjenci często czuję ulgę, stosując ciepłe nasiadówki z naparów ziołowych (szałwia, rumianek, kora dębu i inne).

Niestety w przypadku gdy te metody zawodzą – czyli gdy lekarz ma do czynienia ze szczeliną przewlekłą – konieczne jest leczenie chirurgiczne, tj. wycięcie szczeliny odbytu lub nacięcie zwieracza. O szczegółach powinien Pan porozmawiać z chirurgiem, do niego należy decyzja odnośnie dalszego postępowania. Być może pomocne okażą się odpowiedzi naszych ekspertów na podobne pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zdiagnozowana-przewlekla-szczelina-odbytu oraz https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nawrot-szczeliny-odbytu.

O chorobach odbytu oraz ich leczeniu traktuje także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/czy-to-na-pewno-hemoroidy-podobne-objawy-innych-chorob.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.