Co mam dalej robić z tą szczeliną odbytu?

Witam. W sierpniu , po latach walki z przewlekłą szczeliną odbytu, zostałam zakwalifikowana do zabiegu chirurgicznego w znieczuleniu ogólnym. Nikt mi nic nie wytłumaczył, dostałam tylko skierowanie na oddzial, a po papierologii i ustalonym terminie, wiem, kiedy odbędzie się zabieg, ale nawet dokładnie nie wiem jaki. Czytałam, że może to być sfinkterotomia zamknięta lub otwarta. Czym to się różni i co jest częściej wykonywane w szpitalach? Dodam, że moja szczelina ma już z 15 lat i jest to szczelina przednia bez żadnej anodermy itp. Dziękuję za odpowiedź.
KOBIETA, 30 LAT 3 tygodnie temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Rozumiem Pani obawy dotyczące nadchodzącego zabiegu chirurgicznego. Tego typu ingerencja w organizm sama w sobie może być niepokojąca, a do tego brak dodatkowych informacji na ten temat zapewne pogłębia obawy.

W przypadku przewlekłej szczeliny odbytu (https://portal.abczdrowie.pl/szczelina-odbytu ), jedną z metod leczenia jest sfinkterotomia, która może być przeprowadzana metodą otwartą lub zamkniętą.

Sfinkterotomia otwarta i zamknięta różnią się techniką wykonania. W metodzie otwartej dokonuje się otwartego nacięcia mięśnia zwieracza, co umożliwia bezpośredni dostęp do obszaru leczenia. Metoda zamknięta polega na wykonaniu mniejszego nacięcia. Sfinkterotomia zamknięta jest to mniej inwazyjna procedura i zazwyczaj wymaga krótszego czasu rekonwalescencji. Natomiast sfinkterotomia otwarta może być konieczna w przypadkach bardziej zaawansowanej szczeliny odbytu lub gdy inne metody leczenia nie przynoszą efektów.

Ostatecznie wybór metody zabiegu zależy od indywidualnej sytuacji pacjenta, stopnia zaawansowania szczeliny odbytu, a także preferencji i doświadczenia chirurga. Wiele szpitali stosuje sfinkterotomię zamkniętą jako standardową procedurę, z wyjątkiem przypadków, gdy istnieje konieczność zastosowania sfinkterotomii otwartej ze względu na specyfikę schorzenia.

Proszę nie wahać się pytać swojego lekarza o wszystkie szczegóły dotyczące zabiegu, w tym o wybraną metodę i przewidywane skutki. Zrozumienie tych kwestii może pomóc złagodzić Pani lęk i przygotować się na okres pooperacyjny. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub pytań warto również porozmawiać z personelem medycznym na oddziale przed planowanym zabiegiem.

Życzę dużo zdrowia i szybkiego powrotu do pełni sił po zabiegu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.