Jakie są zalecenia po operacji szczeliny odbytu?

Jestem po operacji szczeliny odbytu. Miałem założony saczek. Chciałbym się dowiedzieć jak najszybciej mogę żeby rana się zagoila I czy mogę wykonywać pracę siedząca

Redakcja abcZdrowie

Witam,

szczelina odbytu to długie pęknięcie lub owrzodzenie błony śluzowej końcowego fragmentu kanału odbytu. Więcej w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/szczelina-odbytu. Leczenie chirurgiczne tej przypadłości opiera się na jednej z trzech metod: przecięciu zwieracza wewnętrznego, rozciągnięciu zwieracza odbytu lub wycięciu szczeliny wraz z marginesem zdrowej tkanki. Rekonwalescencja zależna jest od metody zabiegu – czas gojenia rany może wynosić od 1 do 4 tygodni, podczas których pacjent jest niezdolny do pracy zawodowej – początkowo zarówno wzmożona aktywność fizyczna jest niewskazana, jak i siedzący tryb życia/pracy. Proszę zapoznać się z odpowiedziami naszych ekspertów na podobne pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/gojenie-rany-po-zabiegu-wyciecia-szczeliny-odbytu.

Dodatkowe zalecenia, do których należy się stosować, by czas gojenia nie uległ wydłużeniu, to stosowanie diety lekkostrawnej, która nie powoduje wzdęć oraz problemów z wypróżnieniem (zarówno zaparć, jak i biegunek), i wypijanie odpowiedniej ilości płynów (czyli ok 2l na dobę). Higiena osobista obejmuje delikatnie mycie i osuszanie okolic odbytu po każdym wypróżnieniu, by nie dopuścić do rozwoju zakażenia bakteryjnego. Jeśli lekarz nie zalecił inaczej, to ranę można psikać Octeniseptem.

Jeżeli cokolwiek Pana niepokoi, powinien Pan skontaktować się ze specjalistą, który wykonywał zabieg – to on powinien Pana poinformować o tym, kiedy może Pan wrócić do pracy oraz jakie kroki należy podjąć, by rana pooperacyjne wygoiła się jak najszybciej.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.