Jak postępować przy tej szczelinie odbytu?

Zaobserwowałem u siebie krwawienie z odbytu - około tydzień temu. Po wizycie u proktologa zdiagnozowano 2 szczeliny odbytu. Dodam, że niemal nie odczuwałem dolegliwości z tego powodu. Otrzymałem czopki - posterisan H, UnigelProcto - oraz Xifaxan i Proctolac, poieważ lekarz zaobserwował także przekrwienie śluzówki odbytnicy, podejrzewając stan zapalny. Podobną kurację czopkami przechodziłem rok wcześniej, z powodu niedużych hemoroidów, których teraz nie stwierdzono. Problem, który mnie niepokoi jest następujący. Po kilku-kilkunatu godzinach po zastosowaniu czopka, jakąś jego niewielka część wydalam w rozpuszczonej postaci z gazami, ew. przed defekacją. Od 5 dni krwawienie ustało, ale po zastosowaniu czopków wydalana część czopka przybiera żółto-pomarańczowy kolor. Przy pierwszej kuracji, rok wcześniej, się to nie zdarzało - kolor był wtedy biały. O czym może świadczyć taki kolor? Czy może być to powodowane szczeliną odbytu, jakimś procesem jej gojenia (inna leczona przypadłość niż rok wcześniej)? Czy też o czym może świadczyć ten objaw? Proszę o informację, bo strasznie się tym denerwuję, a wizytę kontrolną u lekarza mam dopiero za tydzień.

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Dolegliwość, którą Pan opisuje to częsta przypadłość, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Najczęściej dotyka ona ludzi młodych.

Szczelina odbytu to rana w postaci pęknięcia lub owrzodzenia błony śluzowej kanału odbytu. Schorzenie to powstaje na skutek zbyt silnego działania mięśni zwieracza, przy dużym wysiłku fizycznym lub przy częstych zaparciach.

Do głównych objawów szczeliny odbytu można zaliczyć: krwawienie, ból oraz pieczenie, które nasilają się podczas wypróżniania. Ból może być o różnym nasileniu. Bardzo często przy tej przypadłości występuje silne parcie na stolec.

Leczenie rozpoczyna się od zmiany diety, bogatej w błonnik oraz stosowanie leków przeciwzapalnych, a także w postaci czopków doodbytniczych. Czasami też stosuje się zastrzyk do mięśnia zwieracza zawierający toksynę botulinową. W ostateczności lekarz decyduje, czy przeprowadzić zabieg operacyjny szczeliny.

Kuracja, którą Pan stosuje powinna być wystarczająca. Zabarwienie czopków może tak wyglądać ze względu na etap gojenia się rany. Należałoby również pamiętać o odpowiedniej diecie bogatej w błonnik i owoce. Powinno się unikać potraw ciężkostrawnych oraz produktów zapierających.

Jeżeli nie będzie widać po pewnym czasie poprawy zalecamy ponowną konsultację z lekarzem proktologiem. Specjalista zdecyduje o dalszej diagnostyce i ewentualnej zmianie farmakoterapii.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/szczelina-odbytu

https://portal.abczdrowie.pl/odbyt

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej