Jak leczyć krwawienia przy szczelinie odbytu?

Witam! W kwietniu tego roku zdiagnozowano u mnie szczelinę odbytu, dostałam maść na rozluźnienie mięśnia zwieracza i było znośnie, ból przy oddawaniu stolca, ale do wytrzymania bez krwawień. Zniknął nawet gózek wartowniczy. Od paru dni mój stan się pogorszył, przy każdym oddawaniu stolca dość mocno krwawię, krew jest widoczna na muszli i stolcu oraz kiedy się podcieram. Krew jest świeża i jasno czerwona, pojawił się ponownie gózek, nie mam pojęcia dlaczego doszło do tak nagłego nawrotu choroby, cały czas uważam na to co jem i piję bardzo dużo wody. Boję się że przy codziennej utracie krwi podczas oddawania stolca może dojść do anemii. Co mogę zrobić żeby te krawanienia ustały? Zaczęłam też stosować czopki Proktis M i zobaczymy co dalej będzie. Ale czy powinnam zgłosić się do lekarza z powodu tych krwawień? Czy to niebezpieczne dla mojego zdrowia?

Lek. Jan Bujok Chirurgia

Witam, Szczelina odbytu jest linijnym pęknięciem anodermy czyli wyspecjalizowanej skóry wyścielającej kanał odbytu. Do pęknięcia dochodzi nagle, najczęściej podczas defekacji. Linijny uraz anodermy niekoniecznie muszą powodować uporczywe zaparcia. Badania wskazują, że jedynie 25% chorych z tą przykrą przypadłością uskarża się na problemy z oddawaniem twardych mas stolca. Przyczyny powstania szczeliny odbytu mogą być różne (rak odbytu, HIV, zapalenie gruczołów odbytowych zlokalizowanych w dnie krypt, choroba Crohna wzmożone napięcie spoczynkowe zwieracza wewnętrznego odbytu, zapalenie anodermy, białaczka, kiła, zaburzenia odruchu hamowania odbytniczo-odbytowego czy odruchu defekacyjnego, słabsze podparcie tylnej części kanału odbytu przez zwieracz zewnętrzny w następstwie elipsoidalnego przebiegu włókien mięśni zwieracza), dlatego bardziej trafnym będzie określenie szczeliny odbytu jako wspólnego objawu różnych chorób wymagających różnego postępowania terapeutycznego. Krwawienia w przypadku szczeliny odbytu mogą być na tyle silne, że mogą doprowadzić do niedokrwistości wymagającej przetoczenia krwi. Lekarz podejmujący się leczenia szczeliny musi dokładnie postawić diagnozę, czasami zlecić dodatkowe badania przed włączeniem leczeniem, dlatego zalecam wizytę w poradni proktologicznej

Jan Bujok Chirurg, flebolog, proktolog
Kriocentrum, ul. Wyszyńskiego 103 05-420 Józefów Tel: +48 22 779 28 21; +48 22 423 01 87; +48 504 171 106
Una Medica ul. Żelazna 69a Warszawa tel: +48 668 88 00 42