Stosowanie botoksu podczas terapii szczeliny odbytu

Witam. Jestem pod opieką proktologa, aczkolwiek chciałabym zasięgnąć opinii także innych lekarzy. Cierpię na szczelinę odbytu. Przewlekłą. Mam ją już co najmniej pół roku - rok. Na początku dostałam jakieś maści (dużo ich było, ale nie pamiętam nazw), później maść 5-składnikową, robioną. Około miesiąc stosowałam, nie pomogło. Następnym krokiem było wstrzyknięcie botoksu (ściślej Azzalure). Mija już 3 tyg a mnie męczy jeszcze większy ból. Za tydzień mam wizytę. Co dalej? Nic nie pomaga.

Leczenie szczeliny odbytu przeprowadza się przede wszystkim przez leczenie farmakologiczne. Zaczynając od preparatów zmniejszających napięcie zwieracza wewnętrznego odbytu poprzez ciepłe nasiadówki, po miejscowo stosowane preparaty sterydowe o silnym działaniu przeciwzapalnym. Można również zastosować toksynę botulinową, którą podaję się w iniekcji w ściśle określownych dawkach w dokładnie określone miejsca zwieracza wewnętrznego odbytu. Jest to metoda dość skuteczna, o potwierdzonym bezpieczeństwie stosowania. Leczenie szczeliny odbytu może więc trwać kilka miesięcy. Jeśli metody farmakologiczne są nie przynoszą rezultatów, stosuje się leczenie operacyjne. Zabieg chirurgiczny jest bardzo skuteczny, a leczenie po zabiegu stosuje się jeszcze przez kilka tygodni. Prawdopodobnie, w Pani przypadku leczenie zewnętrzne okazuje się nieskuteczne i trzeba będzie wykonac zabieg. Proszę skonsultować sie z lekarzem, który Panią leczy, który prawdopodobnie skieruje Panią na zabieg usunięcia szczeliny.