Czy ten zabieg jest bezpieczny?

witam, mam szczelinę odbytu , proktolog zaproponował mi botox zwieraczy odbytu ,czy to jest bezpieczne?

Redakcja abcZdrowie

Witam, szczelina odbytu to bardzo uciążliwa dolegliwość, która, z uwagi na swoje położenie, niestety nie jest łatwa w leczeniu. Pierwszym krokiem jest leczenie farmakologiczne, tj. stosowanie leków przeciwzapalnych oraz sterydowych. Dodatkowo należy pamiętać o diecie bogatoresztkowej, tj. bogatej w błonnik, właściwym nawodnieniu oraz lekach rozmiękczających stolec. Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/szczelina-odbytu. Niekiedy jednak takie leczenie jest niewystarczające, a szczelina odbytu nawraca. Wówczas proktolog może zdecydować o leczeniu chirurgicznym, polegającym na przecięciu mięśnia zwieracza odbytu. Taka operacja cieszy się dużą skutecznością, ale niestety niesie za sobą ryzyko powikłań, takich jak nietrzymanie stolca i gazów. Wykorzystanie botoksu jest leczeniem zachowawczym, zatem zabieg po okresie maksymalnie pół roku należy powtarzać, ale rekonwalescencja jest dużo krótsza, podobnie jak sam zabieg. Użycie toksyny botulinowej od dawna święci tryumfy w medycynie estetycznej jako mało inwazyjna i bezpieczna metoda korygowania pewnych defektów urody związanych z upływem czasu. Od niedawna jednak docenia się jej właściwości w leczeniu również niektórych chorób. Jad kiełbasiany to bardzo silna toksyna, która może być odpowiedzialna za zatrucia pokarmowe, a nawet prowadzić do śmierci. Jednak specjalnie wyizolowany na potrzeby medyczne – w rękach doświadczonych specjalistów jest całkowicie bezpieczny. Odpowiednio niska dawka podana przez lekarza w miejsce mięśnia, powoduje jego czasowe porażenie, skutkujące zmniejszoną aktywnością. Więcej o botoksie i zabiegach z jego wykorzystaniem pod adresem: https://uroda.abczdrowie.pl/co-to-jest-botoks. Jeśli ma Pani wątpliwości co do wykorzystania jadu kiełbasianego do leczenia szczeliny odbytu, proszę poruszyć ten temat ze swoim lekarzem – być może uspokoi to Panią i przekona do zabiegu. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.