Czy mogę to wyleczyć czymś bez recepty?

Dzień dobry mam 21 lat. Po pierwszym porodzie miałam już hemoroidy rok temu miałam 2 poród. Hemoroidy wróciły teraz.. Od paru dni bolą i zrb mi się rana koło odbytu niewiem co z tym zrobić wstydzę się iść do lekarza czy mogę to wyleczyć czymś bez recepty?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

leczenie hemoroidów, zwłaszcza jeśli jest to problem nawracający i trwający stosunkowo długo, nie jest łatwe, a jeżeli dodatkowo pojawiła się rana śluzówki – niewykluczone, że szczelina odbytu – to prawdopodobnie wizyta u lekarza jest nieodzowna.

O szczelinie odbytu przeczyta Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/szczelina-odbytu.

Dostępne bez recepty będą leki zmiękczające stolec, które ułatwią Pani wypróżnienie, nie powodując dodatkowego podrażnienia rany i nasilenia dolegliwości wynikających z obecności guzków krwawniczych. Dodatkowo może Pani kupić leki znieczulające, łagodzące i przyspieszające gojenie hemoroidów – najlepiej w postaci maści oraz czopków.

Więcej informacji odnajdzie Pani w naszym artykule, zachęcam do zapoznania się z nim: https://portal.abczdrowie.pl/ziola-i-hemoroidy.

Ponadto proszę pamiętać o delikatnej higienie okolic odbytu – najlepiej po każdym wypróżnieniu. Dodatkowo może Pani stosować nasiadówki – z szałwii, rumianku i kory dębu, które mają działanie ściągające, odkażające i łagodzące. Jeżeli jednak poprawa nie nastąpi w ciągu kilku dni, konieczna będzie wizyta u lekarza.

Zachęcam do zapoznania się także z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/czy-to-na-pewno-hemoroidy-podobne-objawy-innych-chorob.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.