Dlaczego mam silny świąd odbytu?

Witam, Od jakiegoś czasu swędzi mnie odbyt, czasem jest to delikatne swędzenie, a czasem bardzo silne, wręcz nie do wytrzymania. Co może być powodem? Kiedyś miałam infekcje grzybiczne warg sromowych, ale od kilku lat mam spokój. Niepokoi mnie jednak to swędzenie, bo jest to dokuczliwe.

Redakcja abcZdrowie

Witam,
swędzenie odbytu może być symptomem naprawdę wielu schorzeń – poczynając od grzybicy odbytu, przez hemoroidy i inne choroby odbytu aż po samoistny świąd odbytu, którego podłoże nie jest znane i w związku z tym leczenie nie jest łatwe. Zachęcam do lektury artykułu o grzybicy odbytu, może rozpozna Pani jej symptomy u siebie: https://portal.abczdrowie.pl/grzybice-odbytu.
Nie napisała Pani czy świądowi towarzyszą jakieś inne dolegliwości oraz kiedy się pojawia – a jest to istotne dla postawienia diagnozy. Najlepszym wyjściem będzie zatem odwiedzenie lekarza, który po obejrzeniu okolic odbytu będzie w stanie powiedzieć więcej. Nie zaszkodzi wykonanie badania kału ona obecność pasożytów – owsików (świerzbowca, glisty ludzkiej i wszy łonowej). Być może nieodzowna będzie także wizyta u proktologa i wykonanie kolonoskopii.
Jeśli problemem są hemoroidy, to ulgę mogą przynieść maści oraz czopki, które przyspieszą leczenie i złagodzą dolegliwości. Z kolei grzybica wymaga leczenia farmaceutykami antygrzybiczymi, zaś dodatkowo należy szczególnie dbać o higienę intymną, nosić przewiewną, bawełnianą bieliznę i ograniczyć spożycie cukru. Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/swiad-odbytu. Proszę również zwrócić uwagę, czy nie jest to reakcja alergiczna na papier toaletowy, mydło, proszek do prania, żel do higieny intymnej lub zapachowe wkładki czy podpaski.
Doraźnie może Pani wypróbować nasiadówek z rumianku, kory dębu lub szałwii. Jeżeli zauważy Pani drobne ranki lub podrażnienia w okolicach odbytu, warto zastosować preparaty odkażające – np. zawierające nanosrebro. O innych przyczynach oraz leczeniu świądu odbytu może Pani także przeczytać w tym miejscu: https://portal.abczdrowie.pl/czy-to-na-pewno-hemoroidy-podobne-objawy-innych-chorob.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.