Dlaczego odczuwam swędzenie odbytu?

Witam, od dłuższego czasu cierpie na swędzenie odbytu, nasilające się głównie po podcieraniu. Myślałem, że problem tkwi w hemoroidach, jednak zostały usunięte poprzez gumkowanie, niestety problem nadal występuje. Miałem również anoskopie i rektoskopie, wszystko jest okej. W czym może jeszcze tkwić przyczyna?
MĘŻCZYZNA, 25 LAT 2 miesiące temu

Od czego zależy wybór metody leczenia hemoroidów?

Szanowny Panie

Świąd odbytu ma bardzo wiele przyczyn. Oprócz hemoroidów może być ono związane z pasożytami, alergiami pokarmowymi czy też alergiami na proszki do prania a także chorobami zapalnymi jelita. Istnieje też oddzielna jednostka chorobowa zwana samoistnym świądem odbytu. Ja zalecam swoim pacjentom oprócz rektoskopii badania w kierunku pasożytów, kolonoskopię celem wykluczenia chorób zapalnych jelit oraz zwrócenie uwagi czy świąd nasila się po jakiś pokarmach lub w jakiś konkretnych sytuacjach. Bardzo ważne jest też aby po oddaniu stolca nie używać zwykłego papieru toaletowego ale nawilżany papier toaletowy a najlepiej nasiadówkę z kory dębu lub rumianku. Mam nadzieję, że dolegliwości się zmniejszą.

0
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Dzień dobry.

Oprócz hemoroidów, swędzenie odbytu może być objawem innych chorób, których leczenie w większości wymaga konsultacji i prowadzenia przez lekarza. Przyczyną świądu okolic odbytu może być na przykład: grzybica odbytu i jego okolic, zakażenie bakteryjne lub wirusowe skóry okolic odbytu, łuszczyca okolic odbytu, czy też owsiki. Swędzenie odbytu może się także ujawnić po operacjach proktologicznych. Tak zwany mokry odbyt, cechuje się ciągłym wydzielaniem śluzu i ropy z odbytu co podrażnia odbyt i skórę wokół niego.

Lekarz stwierdzi, jaka jest przyczyna świądu po wykonaniu badania odbytu i zleceniu badań diagnostycznych. Wymaz na obecność owsików można wykonać samodzielnie w domu i następnie dostarczyć materiał do laboratorium. Pozyskawszy wiedzę na temat przyczyny świądu lekarz zaleci odpowiednie leczenie. Na przykład w przypadku wykrycia grzybicy, kuracja będzie wymagała stosowania specjalnych maści miejscowych o działaniu przeciwgrzybiczym. Oprócz leczenia chorób wywołujących świąd, można działać objawowo - łagodzić dokuczliwe swędzenie, co znacząco zmniejszy dyskomfort.

Więcej informacji w temacie znajdzie Pan w artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/swiad-odbytu,

https://portal.abczdrowie.pl/owsiki.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty