Dlaczego odczuwam pieczenie i swędzenie odbytu?

Witam serdecznie od ponad miesiąca bardzo swędzi i piecze mnie odbyt. Zauważyłam również krwawienie z odbytu jasno czerwona krwią oraz czerwona muszle klozetową. Towarzyszy mi także wrażenie jak bym musiała iść się wypróżnić ale nic z tego nie wychodzi. Bardzo się stresuje co to może być. Czy to rak

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Świąd i pieczenie odbytu to niestety dość częsta przypadłość zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn.

Bardzo ważne jest ustalenie przyczyny takich dolegliwości, aby móc zastosować właściwe leczenie oraz poprawić komfort życia.

Główną przyczyną takich objawów mogą być: hemoroidy, czyli żylaki odbytu, przetoki i szczelina odbytu, stany zapalne jelita, niewłaściwa higiena, a także wzmożone pocenie się. Również dieta wywiera ogromny wpływ na stan odbytu, gdyż spożywanie dużych ilości czekolady, kawy, alkoholu, czy ostrych potraw, może potęgować ten problem.

Do świądu odbytu mogą przyczyniać się również choroby przewlekłe, takie jak: łuszczyca, alergie, cukrzyca, dna moczanowa, choroby wątroby i nerek, a także schorzenia wywołane przez obecność pasożytów.

Zalecamy wizytę u lekarza proktologa, który pomoże wskazać źródło takich nieprzyjemnych dolegliwości. Specjalista po badaniu przedmiotowym zdecyduje o dalszej diagnostyce oraz leczeniu. Po wykluczeniu chorób odbytu będzie można szukać innych przyczyn takiej przypadłości.

Bardzo ważna jest właściwa higiena okolic odbytu poprzez częste podmywanie się preparatami bezzapachowymi o neutralnym pH. Istotny jest również rodzaj noszonej bielizny, aby była wykonana z delikatnych materiałów i nie za mocno przylegająca do ciała.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/swiad-odbytu

https://portal.abczdrowie.pl/pieczenie-odbytu-diagnoza-niewlasciwa-dieta-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/kilka-sposobow-na-hemoroidy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.