Dlaczego swędzi i piecze mnie odbyt?

Od miesiąca zmagam się ze świądem i pieczeniem odbytu. Miałam grzybice pochwy na początku czerwca, została wyleczona, korzystałam z teleporad dwóch kolejnych lekarzy po ginekologu. Przyczyna- uporczywy świąd i pieczenie odbytu. Jeden lekarz przepisał krem clotrimazolum gsk- poprawa minimalna. Drugi lekarz przepisał pimafucort- poprawa większa ale na chwile, odbyt dalej swędzi i piecze. Proszę o poradę co mam robić, lekarze nie chcą przyjmować osobiscie przez stan epidemiologiczny.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

świąd i pieczenie odbytu może mieć wiele przyczyn, czasami trudnych do określenia, gdyż niezwiązanych pozornie z odbytem. Mam tu na myśli: alergie, cukrzycę, dnę moczanową, a nawet choroby nerek i wątroby oraz wiele innych. Zachęcam do lektury naszych artykułów, omawiających ten problem: https://portal.abczdrowie.pl/swiad-odbytu oraz https://portal.abczdrowie.pl/pieczenie-odbytu-diagnoza-niewlasciwa-dieta-leczenie.

W Pani przypadku najbardziej prawdopodobną hipotezą byłaby ta o grzybicy odbytu, zwłaszcza że cierpiała Pani na kandydozę pochwy. Najczęściej za ten rodzaj infekcji odpowiedzialne są drożdżaki z gatunku Candida albicans, a nieleczone zakażenie może rozprzestrzeniać się na okolice i nie tylko – pachwiny, stopy. Bliskość odbytu i genitaliów sprzyja migracji infekcji. Wspomniała Pani o zastosowanych lekach – jeżeli nie działają skutecznie, to znaczy, że mogą być za słabe lub leczenie trwało zbyt krótko. Niestety leczenie infekcji drożdżakowych niejednokrotnie bywa procesem żmudnym i długotrwałym.

Sugeruję kontakt z ginekologiem – zadecyduje o długości oraz rodzaju kuracji, prawdopodobnie konieczne będzie stosowanie doustne antybiotyków. Dodatkowo proszę pamiętać o wzmożonej higienie intymnej oraz dokładnym osuszaniu okolic krocza i odbytu – najlepiej ręcznikami papierowymi; każdorazowo warto nakładać na zmienione tkanki niewielką ilość maści Clotrimazolum. Ręczniki, myjki czy gąbki, absorbując wilgoć, sprzyjają namnażaniu drożdżaków. Służy im także dieta bogata w cukier, zatem warto ograniczyć jego spożycie. Kontakty seksualne – zarówno pochwowe, jak i analne – będą wpływały negatywnie na proces leczenia, dodatkowo często partnerzy seksualnie zarażają się od siebie nawzajem grzybicą, zatem oboje podlegają leczeniu w tym samym czasie. Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/grzybice-odbytu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.