Jak postępować z tym świądem odbytu?

Witam Od jakiegoś czasu mam świąd w okolicach odbytu i również zauważyłam ze okolica jest ciemna prawie czarna...proszę mi powiedzieć czy to jest coś powtarzanego? Dziękuje

Redakcja abcZdrowie

Witam,

ciemna skóra dookoła odbytu, a także świąd najczęściej wskazują na infekcję grzybiczą. Grzybica to powszechne schorzenie wywoływane różnymi gatunkami drożdżaków, które mogą kolonizować przewód pokarmowy, skórę różnych części ciała (np. stóp, ale też głowy), błony śluzowe, a także genitalia i okolice odbytu.

Powszechnymi dolegliwościami przy grzybicy okolic intymnych jest silny świąd, niekiedy też pieczenie, a nawet ból podczas chodzenia, siedzenia czy intymnych zbliżeń i wypróżnień. Z uwagi na umiejscowienie zmian chorobowych: brak cyrkulacji powietrza, a także obecność innych patogenów (np. bakterii kałowych), grzybica może dawać nasilone objawy i prowadzić do bolesnych owrzodzeń.

Więcej na ten temat pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/grzybice-odbytu.

Jednak świąd odbytu może wskazywać też na szereg innych zakażeń i chorób – w tym infekcji bakteryjnych, a nawet wirusowych, a większość z nich może być przenoszona drogą płciową. Dlatego też tak istotne jest niebagatelizowanie problemu i udanie się na wizytę do lekarza – konieczne jest obejrzenie okolic odbytu, by postawić trafną diagnozę i dobrać leczenie.

O tych, a także innych przyczynach swędzenia okolic odbytu może Pani przeczytać w naszym artykule, zachęcam do zapoznania się z nim: https://portal.abczdrowie.pl/swiad-odbytu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.