Dlaczego miewam ten świąd odbytu?

Witam serdecznie. Zauważyłam u siebie że od dłuższego czasu swędzi mnie odbyt oraz od czasu do czasu mam uczucie parcia na stolec ale bez wypróżnienia. Boję się że to coś groźnego. Co robić i jakie badania wykonać.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

niestety na podstawie takiego opisu, ciężko określić co może być przyczyną Pani dolegliwości. Świąd odbytu może mieć wiele różnych przyczyn. Choroby, które mogą wywoływać swędzenie to m.in. choroby pasożytnicze, grzybica odbytu, zakażenie bakteryjne lub wirusowe, łuszczyca, szczelina odbytu, czy hemoroidy. W celu ustalenia możliwej przyczyny, konieczna jest wizyta u proktologa, który po wykonaniu odpowiednich badań diagnostycznych dopasuje leczenie. Być może wystarczy leczenie miejscowe, aby pozbyć się problemu.

W celu łagodzenia dolegliwości warto zadbać o odpowiednią higienę miejsc intymnych. Należy również pamiętać o tym, aby nie podrażniać okolic odbytu, np. szorstkim papierem toaletowym, oraz zwrócić uwagę na dietę, która powinna być bogata w błonnik, warzywa i owoce, oraz wystarczającą ilość wody. Więcej na temat podobnych dolegliwości znajdzie Pani w artykule abcZdrowie:

https://portal.abczdrowie.pl/swiad-odbytu

Może zainteresuje Panią również poniższy artykuł:

https://portal.abczdrowie.pl/grzybice-odbytu

Zachęcamy także do zapoznania się z odpowiedziami naszych ekspertów:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznacza-to-swedzenie-odbytu-i-parcie-na-stolec

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.