Dlaczego miewam świąd odbytu po wypróżnieniu?

Od dłuższego czasu swędzi mnie odbyt po wypróżnieniu. Zaczęło się to mniej więcej od czasu jak stosowałem antybiotyk na przeziębienie. Zrobiłem test na Candida Albicans. Z jamy ustnej wyniki wyszedł mocno poza normą, natomiast z kału mieści się w normie. Czy mimo to ten grzyb w jamie ustnej może być powodem swędzenia odbytu?
MĘŻCZYZNA, 30 LAT około miesiąca temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Wśród wielu przyczyn świądu odbytu wyróżnić możemy m.in. infekcje grzybicze układu pokarmowego, co warto byłoby jeszcze raz sprawdzić, wykonując wymaz z samego odbytu, zamiast z kału. Dzięki temu będzie on wiarygodniejszy, gdyż będzie dotyczył miejsca zmienionego chorobowo.

Innymi chorobami, którym towarzyszy również ta dolegliwość są np. szczelina odbytu (często dodatkowo objawia się krwawieniem, bólem podczas wypróżniania), alergie, hemoroidy itp.

W związku z nieprzyjemnymi objawami polecamy również odbycie wizyty u specjalisty, który pomoże w ustaleniu diagnozy i dobierze odpowiednie leczenie.

Zachęcamy do przeczytania odpowiedzi udzielonych na podobne pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-robic-z-tym-swiadem-odbytu-i-krwawieniem

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-oznaczac-swiad-odbytu

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznacza-ten-swiad-odbytu

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.