Dlaczego mam świąd odbytu i okolic intymnych?

Dzień dobry. Miewałam takie dolegliwości już kiedyś, ale teraz zaczęłam się martwić, bo nie trwają jeden dzień tylko już 4. Od tego czasu swędzą mnie okolice intymne, oraz odbyt. Mam uczucie ciała obcego w odbycie, a dzisiaj po wypróżniania zauważyłam śluz podobny kolorem i konsystencją do spermy. Nie uprawiam seksu analnego, mam stałego partnera (od miesiąca nie współżyliśmy). Mam 21 lat. Bardzo się martwię, że to coś poważnego. Dzisiaj po konsultacji z lek. rodzinnym niczego się nie dowiedziałam „kazał obserwować”, ale postanowiłam kupić maść przeciwgrzybiczą do okolic intymnych oraz maść na hemoroidy (nie stwierdzono ich ale tak go wyglada). Proszę o opinie i rady oraz z góry dziękuję za pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

najlepiej byłoby udać się do specjalistów (proktologa, ginekologa i dermatologa) oraz nie stosować leków na własną rękę. Jak sama Pani zauważyła, nie zostały u Pani stwierdzone hemoroidy. Stosowanie maści na nie, może nie przynieść żadnych skutków. To samo tyczy się maści przeciwgrzybiczej.

Swędzenie okolic intymnych może oznaczać zapalenie pochwy (bakteryjne, wirusowe bądź grzybicze), reakcję alergiczną, podrażnienie lub choroby pasożytnicze (np. owsica). Ponadto śluz wydobywający się z odbytu pojawia się w przypadku szczeliny odbytu, zapalenia odbytnicy czy przy hemoroidach. Zanim jednak przystąpi Pani do leczenia, należałoby poznać przyczynę takiego stanu.

Pomocne mogą okazać się odpowiedzi na podobne pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bialy-sluz-wydobywajacy-sie-z-odbytu-a-pieczenie, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/swiad-odbytu-i-okolic-intymnych, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/swedzenie-okolic-intymnych-i-sluz-z-pochwy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.