Dlaczego mam silny świąd okolic intymnych?

Witam Od jakiegoś czasu mam problem,uporczywe swędzenie w miejscach intymnych tak że nie sposób nie drapać-byłam u ginekologa,przepisane maści czopki takie jak gynoxin,provag itp... nie pomagają,nie mam też uczulenia na proszki,płyny-czy mogę prosić o coś naprawdę sprawdzonego,dobrego,coś co naprawdę pomoże?? Dziękuję

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Gynoxin to preparat leczący infekcje grzybicze – najczęstsze wśród kobiet infekcje pochwy, zaś Provag jest probiotykiem wspierającym kolonizację dróg rodnych bakteriami kwasu mlekowego, stanowiącymi barierę dla ewentualnych szkodliwych patogenów. To, że Pani nie pomogły, oznacza, że przyczyną świądu być może nie jest kandydoza pochwy lub że wdrożone leczenie jest niewystarczające czy też trwało za krótko.

Nie ma żadnego skutecznego preparatu leczniczego przeciwdziałającemu swędzeniu okolic intymnych – niestety ginekolog musi postawić diagnozę, rozstrzygającą etiologię problemu – być może warto wykonać posiew z pochwy. Istnieje kilka najbardziej typowych schorzeń, w przebiegu których występuje świąd pochwy, a o leczeniu w każdym przypadku decyduje ginekolog.

Proszę zwrócić uwagę czy swędzeniu towarzyszą jakieś inne objawy – mogą one powiedzieć wiele o charakterze infekcji. Kandydoza manifestuje się gęstymi białymi upławami o grudkowatej konsystencji oraz bólem i pieczeniem warg sromowych oraz wejścia pochwy. Czasami pojawia się też zaczerwienienie i obrzmienie – niekiedy konieczne są leki silniejsze niż łatwo dostępne farmaceutyki bez recepty. Warto również wiedzieć, że leczenie drożdżycy bywa żmudne i może trwać wiele miesięcy. O grzybicy pochwy przeczyta Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/drozdzyca-narzadow-plciowych.

Waginoza bakteryjna z kolei powodowana jest bakteriami beztlenowymi i wywołuje poza świądem pochwy szarawe upławy o rybim zapachu. Infekcji tej towarzyszy ból pochwy oraz pieczenie przy oddawaniu moczu. Postawienie diagnozy o infekcji bakteryjnej pozwala na wdrożenie leczenia antybiotykiem. Inne możliwe przyczyny świądu pochwy to rzęsistkowica, wywołana przez pierwotniaka oraz zaburzenia hormonalne. W każdy przypadku leczenie przebiega inaczej. Więcej informacji odnajdzie Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/swiad-pochwy-co-nalezy-wiedziec.

Ostatecznie świąd pochwy może nie mieć związku z chorobami dróg rodnych, a infekcją ogólnoustrojową organizmu, warto więc przy okazji wykonać również morfologię oraz poziom CRP i poziom glukozy w surowicy, by wykluczyć początki cukrzycy. Więcej wskazówek w odpowiedzi naszego eksperta: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/w-jaki-sposob-wyleczyc-przewlekly-swiad-sromu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.