Co znaczy ten świąd okolic intymnych?

Dzień dobry, od kilku dni czuje świąd i pieczenie w pochwie, jest też bardzo zaczerwieniona i sucha ? Boję się, że może to być jakaś infekcja grzybicza lub bakteryjna, nie mam żadnych upławów (nadżerki) ani brzydkiego zapachu ( rybiego)? W nocy strasznie mnie swędzialo więc wzięłam tabletkę dopochwową gynoxin optima jednak po niej objawy nasiliły się -wystąpiły upławy o zielonkawym kolorze. Na ten moment przepłukuje sobie roztorem w butelkach tantum rosa - po czym nadżerka zniknęła jednak świąd nie? Wizytę u ginekologa mam dopiero za miesiąc i a cały czas bardzo swędzi??

Redakcja abcZdrowie

Witam,

świąd pochwy może mieć wiele przyczyn – zazwyczaj faktycznie współwystępuje z infekcją intymną o charakterze grzybiczym lub bakteryjnym. Wówczas pojawiają się upławy, ale nie są on równoznaczne z nadżerką, która jest inną jednostką chorobową.

Upławy białe świadczą o infekcji grzybiczej, a żółte czy zielone mogą wskazywać na waginozę bakteryjną lub infekcję o podłożu pierwotniaczym. Natomiast jeżeli ani upławy, ani bolesność nie towarzyszą świądowi, to nie można wykluczyć podłoża alergicznego swędzenia pochwy.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/swedzenie-pochwy.

Przede wszystkim warto zrezygnować z kosmetyków i środków piorących, które mogą uczulać na rzecz hipoalergicznych i bezzapachowych. Dodatkowo może Pani zastosować nasiadówki z kory dębu lub rumianku, a także przeprowadzić kurację probiotykiem ginekologicznym.

Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-probiotyki-a-kiedy-leczenie.

Jeżeli mimo to objawy nie ustąpią, wskazane będzie skonsultowanie się z ginekologiem, by ustalić źródło swędzenia pochwy oraz, jeśli będzie to konieczne, wprowadzić odpowiednie leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.