Dlaczego mam wydzielinę o rybim zapachu?

Witam. Miesiączki mam regularne. Dwa lata temu urodziłam córkę. Od trzech miesięcy tydzień po okresie dostaje plamienia i bolą mnie przy tym w dole pleców. Teraz doszło mi że wydzielinę czuć ryba.dodam że jestem tydzień po okresie. Stosuje nasiafowki z kory dębu. Czy mam powody do niepokoju? Teraz mi ciężko dostać się do lekarza

Redakcja abcZdrowie

Witam,

kora dębu działa przeciwzapalnie i przeciwgrzybiczo, więc nasiadówki z naparów mogą działać łagodząco, ale raczej nie przyczynią się do zniwelowania Pani problemu. Wymienione objawy wskazują na infekcję pochwy, którą powinna Pani możliwie jak najszybciej skonsultować z ginekologiem.

Wydzielina o rybim zapachu to upławy, prawdopodobnie o podłożu bakteryjnym (lub zakażenie pierwotniakowe). Więcej szczegółów o tym typie infekcji znajdzie Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/czym-charakteryzuja-sie-bakteryjne-infekcje-pochwy. Leczenie opiera się na antybiotykoterapii i z uwagi na ryzyko przeniesienia się infekcji na macicę czy jajowody, powinno być wdrożone szybko. Przez obecną sytuację jest to utrudnione, więc może Pani spróbować zastosować probiotyki ginekologiczne, zawierające kwas mlekowy. Mają one na celu przywrócenie równowagi mikrobiologicznej pochwy oraz właściwego pH, które utrudnia przetrwanie patogenom. Dodatkowo bez recepty dostępne są różnego rodzaju czopki i globulki na infekcje o charakterze mieszanym – być może w Pani przypadku okażą się skuteczne.

Jeśli jednak te działania nie zdadzą egzaminu, proszę nie zwlekać z wizytą u ginekologa. Więcej o możliwych przyczynach upławów i plamień śródcyklicznych znajdzie Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/co-moze-oznaczac-nieprzyjemny-zapach-z-pochwy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.